For the professional

Byliny w zielonej przestrzeni publicznej

Rośliny wieloletnie istotnie wpływają na jakość środowiska, w którym żyjemy. Nie dość że urozmaicają i ubarwiają obszary zieleni publicznej, to oprócz tego nie są zbyt wymagające w uprawie ani drogie w utrzymaniu. 

Rośliny są dla nas korzystne

Byliny w zielonej przestrzeni publicznej wpływają korzystnie na nasze otoczenie. Podnoszą atrakcyjność miejsc zarówno dla przyjezdnych, jak i samych mieszkańców. Co więcej, pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, klimat oraz różnorodność biologiczną. Można je sadzić niemal w każdym miejscu, takim jak park, pobocze, rondo, a także na podniesionych grządkach i wokół drzew — wszędzie tam, gdzie potrzebne są nie tylko piękne, ale i długowieczne rośliny. Byliny sprawiają też, że obszary publiczne stają się ładniejsze nawet zimą.

Łatwe w uprawie

Byliny są znane również jako rośliny zielne. Część podziemna tej rośliny jest w stanie przetrwać zimę, aby wiosną wypuścić nowe pędy. Sprzedawane są w doniczkach uprawowych, z których przesadza się je do gleby. Raz posadzone, mogą rosnąć bez żadnej ingerencji w tym samym miejscu przez lata. Ukryte pod powierzchnią gleby, rośliny te bez problemu znoszą niskie zimowe temperatury, a z kolei wiosną rosną jeszcze większe i bujniejsze. Byliny rozrastają się poprzez podziemne bądź nadziemne rozłogi. W ten sposób pobocza łatwo się zapełniają roślinami, co ponadto hamuje rozwój chwastów.

Niskie koszty utrzymania

Te wspaniałe rośliny odradzają się każdego roku, więc zakup nowych roślin lub intensywna uprawa nie są potrzebne. W zależności od lokalizacji rośliny wieloletnie można wykorzystać w zielonej przestrzeni publicznej na wiele różnych sposobów. Wybór odpowiednich roślin i przygotowanie miejsca do obsadzenia są istotne, jeśli chcemy wykorzystać ich pełny potencjał. Mimo że koszty związane z wykorzystaniem roślin wieloletnich są stosunkowo wysokie w pierwszym roku, to w długiej perspektywie czasu wydatki na ich utrzymanie są niewielkie.

Odpowiednie odmiany

Rośliny wieloletnie mogą się rozwijać w każdym miejscu. Jest to jedynie kwestią dopasowania byliny do otoczenia. W przypadku zielonych przestrzeni publicznych odpowiednie będą między innymi następujące rośliny:

 • Funkia (Hosta)
 • Rozchodnik „Herbstfreude” (Sedum ‘Herbstfreude’)
 • Rudbekia (Rudbeckia)
 • Przywrotnik (Alchemilla)
 • Zawilec chiński (Anemone)
 • Aster japoński (Kalimeris)
 • Persikaria (Persicaria)
 • Kocimiętka (Nepeta)

Do wieloletnich traw ozdobnych zaliczają się:

 • Rosplenica (Pennisetum)
 • Turzyca (Carex)
 • Miskant (Miscanthus)
 • Trzęślica (Molinia)

Plan zagospodarowania zieleni

Byliny można ze sobą łączyć na nieskończenie wiele sposobów. Specjaliści w dziedzinie architektury krajobrazu z przyjemnością pomogą w wyborze odpowiednich odmian, a także w przygotowaniu planu zagospodarowania zieleni.

 

Byliny w zielonej przestrzeni publicznej Byliny w zielonej przestrzeni publicznej Byliny w zielonej przestrzeni publicznej

image

Dowiedz się wszystkiego o bylinach

Czym dokładnie są byliny? Kiedy się je sadzi i jak się je pielęgnuje? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

image

Rodzaje bylin

Chcesz zasadzić byliny w ogrodzie i potrzebujesz inspiracji? Ogród miejski, nowoczesny lub przyjazny owadom – byliny zadomowią się wszędzie. Kliknij tutaj i obejrzyj inspirujące zdjęcia różnych typów ogrodów.

Rodzaje bylin

Znajdź swoją bylinę