For the professional

Zastosowanie roślin wieloletnich na cmentarzach

Oprócz drzew i krzewów ważnym elementem na cmentarzach są też byliny, czyli rośliny wieloletnie. Ze względu na funkcję, jaką pełnią cmentarze, należy pamiętać o właściwym doborze roślin, tak aby sprzyjały one tworzeniu spokojnej atmosfery, której poszukują osoby pragnące pocieszenia. Dużym atutem bylin jest ich długowieczność.

Podstawowe zasady

Wybór roślin cmentarnych wiąże się z trzema aspektami. Po pierwsze, rośliny te muszą być bardzo odporne na susze ze względu na ekstremalne warunki glebowe. Po drugie, rośliny powinny być łatwe w uprawie. Po trzecie, należy pamiętać o wpływie słońca i cienia. Na cmentarzach znajduje się wiele wysokich drzew, dlatego niektóre obszary mają ograniczoną ekspozycję na słońce w ciągu dnia.

Czynniki sezonowe

Dobrze przemyślany dobór roślin sprawi, że będą one wyglądać odpowiednio przez cały rok dzięki różnym kolorom, okresom kwitnięcia i kształtom liści typowym dla bylin. Trawy ozdobne, takie jak rozplenica (Pennisetum), turzyca (Carex) czy owsica (Helictotrichon), stworzą elegancką zimową scenerię. Łodygi i torebki nasienne takich roślin jak dziewanna (Verbascum), rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) i dzielżan (Helenium) zapewnią fascynujący, ale stonowany zimowy klimat. Oświetlone zimowym słońcem lub pokryte szronem, rośliny te będą wyglądały po prostu cudownie.

Symbolika

Ze względu na coraz częstszą praktykę kremacji, na cmentarzach obok kolumbariów i specjalnych miejsc do rozsypywania prochów znajduje się wiele ogrodów pamięci. Tak samo jak w przypadku grobów, ogrody te często mają symboliczne znaczenie. Dobrym przykładem roślin wykorzystywanych w tych miejscach są rośliny zimozielone lub biało kwitnące. Kolor biały oznacza nieskazitelność i nadzieję, a rośliny zimozielone, takie jak runianka (Pachysandra) i barwinek (Vinca) symbolizują wieczność. Podczas doboru roślin warto mieć na uwadze aspekty związane z symboliką.

Zróżnicowanie biologiczne

Cmentarze to zielone oazy spokoju, które są również środowiskiem życia wielu gatunków zwierząt. Starannie dobrane pod względem różnych okresów kwitnięcia rośliny zapewnią owadom nektar nawet przez kilka miesięcy w roku. Niektóre cmentarze kierują się przy wyborze roślin wyłącznie potrzebami motyli.

Zastosowanie roślin wieloletnich na cmentarzachdes plantes vivaces dans les cimetières Zastosowanie roślin wieloletnich na cmentarzach

Przeczytaj więcej:
Byliny w zielonej przestrzeni publicznej

image

Dowiedz się wszystkiego o bylinach

Czym dokładnie są byliny? Kiedy się je sadzi i jak się je pielęgnuje? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

image

Rodzaje bylin

Chcesz zasadzić byliny w ogrodzie i potrzebujesz inspiracji? Ogród miejski, nowoczesny lub przyjazny owadom – byliny zadomowią się wszędzie. Kliknij tutaj i obejrzyj inspirujące zdjęcia różnych typów ogrodów.

Rodzaje bylin

Znajdź swoją bylinę