For the professional

Rośliny wieloletnie mają swoje sposoby na radzenie sobie z skrajnymi temperaturami

Warunki pogodowe stają się coraz bardziej ekstremalne. W związku z tym stajemy w obliczu wydłużających się okresów suszy, wyższych średnich temperatur oraz coraz większej liczby szczytów opadów. Rośliny wieloletnie mają swoje sposoby na radzenie sobie ze zmianami klimatu. 

Zdolność zatrzymywania wody

Opady coraz częściej osiągają wartości szczytowe i są coraz intensywniejsze. Rośliny – w tym roślinny wieloletnie – pochłaniają część opadów i uwalniają je później do gleby. Ponieważ ta woda deszczowa dużo łatwiej przenika do gleby, kałuże tworzą się wolniej, a kanalizacja burzowa dużo lepiej radzi sobie z dużą ilością spływającej wody. Rośliny wieloletnie także odparowują wodę: im większa powierzchnia liści, tym wyższy poziom odparowywania.

Susza

Eksperci przewidują częstsze okresy suszy, zwłaszcza latem. Byliny, takie jak żeleźniak Russela (Phlomis), rudbekia czy kocimiętka (Nepeta), potrafią bez problemu przetrwać suszę, podobnie jak niektóre gatunki traw ozdobnych, w tym turzyca japońska (Carex morrowii) oraz inne gatunki turzycy znane tylko pod swoją nazwą botaniczną, Carex foliosissima.

Efekt wyspy ciepła

Kiedy średnia temperatura w terenie miejskim jest wyższa niż średnia temperatura w okolicznych obszarach wiejskich, mówi się o „efekcie miejskiej wyspy ciepła”. Obecnie zjawisko to występuje znacznie częściej. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można ograniczyć to zjawisko. Jednym z nich jest sadzenie roślin wieloletnich. Im więcej roślin, tym niższa temperatura w ich otoczeniu.

Wilgotność gleby

Praktycznie żadne miejsce w przestrzeni publicznej nie jest przez cały rok tylko suche lub tylko mokre. Wiele roślin wieloletnich toleruje jednak duże wahania wilgotności gleby. Jedną z tych, które radzą sobie z tym najlepiej, jest krwawnica pospolita (Lythrum salicaria). Roślina ta może miesiącami być zanurzona w wodzie, ale jednocześnie doskonale znosi suszę.

Porady

  • Sadzenie roślin wieloletnich pod drzewami może sprawić, że gleba wokół drzew rosnących przy drodze nie będzie się zapadała i ulegała erozji.
  • Wiele gatunków bylin nadaje się do sadzenia na tymczasowych mokradłach, gdzie zbiera się woda deszczowa przenikająca przez glebę. Takie sposoby buforowania wody poprawiają zarówno zdolności infiltracji, jak i oczyszczania wody. Wykorzystywanie do tego roślin wieloletnich ma dodatkową wartość ozdobną i przyczynia się do bioróżnorodności.
  • Na niewielkich obszarach można połączyć wykorzystanie roślin z podziemnymi systemami buforowania wody, na przykład zbiornikami czy skrzynkami rozsączającymi.

 

Rośliny wieloletnie mają swoje sposoby na radzenie sobie z skrajnymi temperaturami Rośliny wieloletnie mają swoje sposoby na radzenie sobie z skrajnymi temperaturami Rośliny wieloletnie mają swoje sposoby na radzenie sobie z skrajnymi temperaturami

Przeczytaj więcej:
Zastosowanie roślin wieloletnich na cmentarzach

image

Dowiedz się wszystkiego o bylinach

Czym dokładnie są byliny? Kiedy się je sadzi i jak się je pielęgnuje? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

image

Rodzaje bylin

Chcesz zasadzić byliny w ogrodzie i potrzebujesz inspiracji? Ogród miejski, nowoczesny lub przyjazny owadom – byliny zadomowią się wszędzie. Kliknij tutaj i obejrzyj inspirujące zdjęcia różnych typów ogrodów.

Rodzaje bylin

Znajdź swoją bylinę