Uwielbiasz, gdy ze wszystkich stron otaczają cię kwiaty? Dzięki bylinom stworzysz zapierający dech w piersiach ogród, w którym z przyjemnością spędzisz każdą wolną minutę dnia, a dodatkowo przyciągniesz do niego motyle, pszczoły i ptaki!

Chcesz stworzyć ogród pełen kwiatów? Postaw na byliny!

Uwielbiasz, gdy ze wszystkich stron otaczają cię kwiaty? Dzięki bylinom stworzysz zapierający dech w piersiach ogród, w którym z przyjemnością spędzisz każdą wolną minutę dnia, a dodatkowo przyciągniesz do niego motyle, pszczoły i ptaki!

Morze kwiatów

Nie ma ogrodu, do którego nie da się dobrać idealnych bylin. Nawet jeśli twoje rabatki zwykle spowija cień, rośliny takie jak bodziszek (Geranium), miodunka (Pulmonaria), jeżówka (Echinacea) czy kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum) będą idealnym wyborem, który sprawi, że będą wyglądać pięknie o każdej porze roku. Po zasadzeniu każda bylina będzie odrastała, a z każdym kolejnym rokiem będzie stawać się coraz silniejsza i piękniejsza.

Kwiaty i liście

Które kolory należą do twoich ulubionych? Wybierz te, które wzbudzają w tobie pozytywne emocje. Dla niektórych najlepszym wyborem będzie mieszanka odcieni różu i błękitu z odrobiną fioletu. Inni z pewnością postawią na prawdziwą feerię barw. Niezależnie od tego, który wariant bardziej do ciebie przemawia, piękno kwiatów najlepiej podkreślają liściaste rośliny – hosty, żurawka (Heuchera) albo brunnera wielkolistna (Brunnera).

Motyle i pszczoły

Kwitnące rośliny sprawią, że twój ogród natychmiast stanie się idealnym domem dla wszystkich owadów, a przede wszystkim motyli i pszczół. Jeśli chcesz zadbać w najlepszy sposób o ich potrzeby, zapewnij im możliwie największą różnorodność roślin. Nie chodzi tu tylko o kształty, kolory czy zapachy, ale także o czas kwitnienia. Miodunka (Pulmonaria) kwitnie wczesną wiosną, z kolei aster gawędka (Aster) rozwija swoje kwiatostany późnym latem i przez całą jesień. W ten sposób zadbasz o to, by wszystkie odwiedzające twój ogród owady miały dostęp do pożywienia przez większość roku.

Porady i fakty

  • Kwitnące byliny są ważne nie tylko dla owadów – ptaki również pokochają twój ogród. Te odżywiające się ziarnami i nasionami będą widziały go jak najlepszą restaurację, gdy twoje rośliny zaczną kwitnąć, z kolei smakosze owadów polubią go za to, że przyciąga ich ulubione smakołyki.
  • Wiele bylin kwitnie po raz drugi, gdy zostaną przycięte po pierwszym zakwitnięciu.
  • Jeśli masz ogródek na tarasie lub przy elewacji, byliny sprawią, że będzie wyglądał pięknie przez cały czas. W ten sposób wprowadzisz kolorowy akcent do swojego otoczenia!

 

 

Scroll to Top