News

Kwiaty do wymarzonego oczka wodnego

Masz w ogrodzie oczko wodne? Czy może jest to jedna z tych rzeczy, o których marzysz? Oczka wodne są nie tylko atrakcją dla ludzi. Dzięki roślinom wodnym przyciągają również liczne owady, takie jak ważki równoskrzydłe i różnoskrzydłe. Poniżej znajdują się pożyteczne informacje na temat roślin wodnych i ich rodzajów, które możesz posadzić w swojej wymarzonej sadzawce.

Kwiaty do wymarzonego oczka wodnego Kwiaty do wymarzonego oczka wodnego Kwiaty do wymarzonego oczka wodnego

Niektóre dobrze znane rośliny wodne

Określenie „rośliny wodne” kojarzy się większości z nas z liliami wodnymi. Innym skojarzeniem jest symboliczny kwiat lotosu, który zamyka się o zmierzchu, a otwiera o poranku. Te „wielbiące słońce” kwiaty dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach, więc nie trzeba mieć specjalnie dużego stawu, aby je hodować. Niektóre odmiany lilii wodnej będą się rozwijać nawet w małych oczkach wodnych o głębokości zaledwie 30 cm.

Korzyści z posiadania roślin wodnych

Istnieje cała gama roślin wodnych do wyboru. Wśród nich wyróżnia się rośliny przybrzeżne, bagienne, pływające i natleniające. Wszystkie odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej w oczku. Rośliny te usuwają z wody składniki odżywcze i zapewniają cień — obie te cechy pomagają ograniczyć rozwój glonów. Ponadto zwierzęta mogą pod takimi roślinami znaleźć schronienie lub złożyć na nich jaja.

Rośliny wodne przybrzeżne i bagienne

Rośliny przybrzeżne i bagienne rosną w wilgotnej glebie lub płytkiej wodzie. W tego typu roślinności lubią się chować żaby i salamandry. Do bardziej znanych przykładów należą kwitnąca na złoto knieć (Caltha) oraz przęstka (Hippuris), która charakteryzuje się pierzastymi łodygami wystającymi ponad taflę wody. Z kolei orontium wodne (Orontium) wytwarza białe kolby o żółtych końcówkach, które wyglądają jak unoszące się na wodzie świece.

Rośliny wodne pływające

Rośliny wodne pływające, jak sama nazwa wskazuje, unoszą się na powierzchni wody. Ich zaletą jest szybkie tempo, w jakim potrafią się rozrastać. Do pływających roślin wodnych zaliczają się między innymi odmiany osoki (Stratiotes) i tzw. sałaty wodne (Pistia). Dzięki temu, że zapewniają dużą ilość cienia, doskonale zapobiegają zbytniemu nagrzewaniu się wody w oczku.

Rośliny wodne natleniające

Natleniające rośliny wodne znajdują się przez cały rok pod wodą. Dlatego też niekoniecznie rzucają się w oczy, ale produkują bardzo duże ilości tlenu w sadzawce. Moczarka (Elodea) jest jedną z bardziej znanych roślin natleniających. Podobnie wywłócznik (Myriophyllum) i rdestnica (Potamogeton).

Wskazówki dotyczące roślin wodnych

  • Do prawidłowego rozwoju rośliny wodne potrzebują wystarczającej ilości ciepła i światła, więc zadbaj o to, by rosły w miejscu nasłonecznionym lub częściowo nasłonecznionym.
  • Im więcej przygotujesz poziomów w swojej sadzawce, tym większa różnorodność roślin, jakie możesz posadzić. A to dlatego, że każda roślina najlepiej się rozwija na konkretnej głębokości.
image

Dowiedz się wszystkiego o bylinach

Czym dokładnie są byliny? Kiedy się je sadzi i jak się je pielęgnuje? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

image

Rodzaje bylin

Chcesz zasadzić byliny w ogrodzie i potrzebujesz inspiracji? Ogród miejski, nowoczesny lub przyjazny owadom – byliny zadomowią się wszędzie. Kliknij tutaj i obejrzyj inspirujące zdjęcia różnych typów ogrodów.

Rodzaje bylin

Znajdź swoją bylinę

preloader