News

Lawenda: więcej życia w Twoim ogrodzie

Lawenda działa jak magnes przyciągający pszczoły, trzmiele i motyle. Dzięki niej czas spędzony w ogrodzie to prawdziwa uczta dla zmysłów! Ta wieloletnia roślina ma także cudowny, uspokajający zapach. To wystarczające powody, żeby znaleźć dla tej popularnej byliny miejsce w ogrodzie.

W ogrodzie

Trzepotanie skrzydeł, bzyczenie, brzęczenie: lawenda sprawi, że Twój ogród wypełnią całe roje pożytecznych owadów, takich jak pszczoły, trzmiele i motyle. Nic dziwnego, że lawenda (Lavandula) jest jedną z dziesięciu roślin najmocniej przyciągających motyle. Jeśli lubisz je obserwować, posadź lawendę obok innych kwiatów, które uwielbiają te owady, na przykład rozchodnika (Sedum) czy werbeny (Verbena). W ten sposób zadbasz także o bioróżnorodność. 

Pachnące rośliny

Delikatny zapach mijanej lawendy… Pamiętasz to przyjemne uczucie? Lawenda zawsze była uwielbiana. Na przykład, starożytni Rzymianie używali kwiatów lawendy do perfumowania wody do kąpieli. Jeśli chcesz stworzyć w swoim ogrodzie letnie potpourri, posadź lawendę z innymi pachnącymi roślinami wieloletnimi: szałwią, kocimiętką i wiciokrzewem. Taka pachnąca rabatka doskonale sprawdzi się jako fasada ogrodu i wywoła uśmiech na twarzy mijających ją osób.

Lawendowe pole

Nietrudno wyobrazić sobie lawendę odgrywającą wiodącą rolę w planie sadzenia. Nie bój się obsadzić całej przedniej części ogrodu czy rabatek wzdłuż patio jedną odmianą. Gdy lawenda zakwitnie, poczujesz się jak we Francji. W przypadku większej powierzchni, wybierz lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia) i podziwiaj, jak rok po roku lawendowe pole budzi się do życia. Czy wiesz, że lawenda wydziela substancje, które odstraszają mszyce? Dzięki lawendzie żadne opryski nie są potrzebne!

Czy wiesz, że…

  • Lawenda doskonale sprawdza się w kuchni? Wykorzystuje się ją w dżemach, octach, słodyczach i herbacie.
  • Ta pachnąca bylina występuje w różnych kolorach? Kwiaty lawendy mogą być niebieskie, granatowe, białe, różowawe, różowe, purpurowe i fioletowe.

 

Lawenda: więcej życia w Twoim ogrodzie Lawenda: więcej życia w Twoim ogrodzie Lawenda: więcej życia w Twoim ogrodzie

Przeczytaj więcej:
Piwonie: barwne byliny
Agapant: ciesz się latem
Rośliny jadalne

image

Dowiedz się wszystkiego o bylinach

Czym dokładnie są byliny? Kiedy się je sadzi i jak się je pielęgnuje? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

image

Rodzaje bylin

Chcesz zasadzić byliny w ogrodzie i potrzebujesz inspiracji? Ogród miejski, nowoczesny lub przyjazny owadom – byliny zadomowią się wszędzie. Kliknij tutaj i obejrzyj inspirujące zdjęcia różnych typów ogrodów.

Rodzaje bylin

Znajdź swoją bylinę