News

Naparstnice nadadzą ogrodom nieco dzikiego charakteru

Naparstnice to zachwycające rośliny kwitnące, które dodadzą każdemu ogrodowi element dzikości. Wiatr rozwiewa jej malutkie nasiona, które wyrastają potem w najbardziej zaskakujących miejscach. Czyż praca w ogrodzie nie jest ekscytująca?

Przyjemne niespodzianki

Botaniczna nazwa tego gatunku to Digitalis. Pochodzi ona od łacińskiego słowa digitus, które oznacza „palec”. Z kolei polska nazwa rośliny nawiązuje do jej kształtu, bowiem kwiaty naparstnicy przypominają naparstek. Wiele odmian naparstnicy to rośliny dwuletnie, ale pojawiają się one w ogrodzie co roku ze względu na to, że ich nasiona kiełkują z niezwykłą łatwością. W pierwszym roku roślina tworzy liście w formie podstawowej rozety. W drugim roku zaczyna piąć się w stronę słońca i wypuszcza atrakcyjne kwiaty z ostrogami. Niechciane siewki naparstnicy można z łatwością usunąć.

Naturalnie wyglądające ogrody

Naparstnice można często znaleźć w bujnych, naturalnie wyglądających ogrodach, w towarzystwie bodziszków (Geranium), orlików (Aquilegia) i traw ozdobnych. Cóż za zachwycający widok! Jednak bylina ta doskonale sprawdza się również w starannie zaplanowanych, nowoczesnych ogrodach. Nadaje im nutę dzikości i sprawia, że wyglądają jeszcze bardziej interesująco.

Naparstnice sprzyjają bioróżnorodności

Jeśli chcesz mieć swój udział w ochronie bioróżnorodności, posadź w ogrodzie naparstnice. Grona kwiatów z ostrogami zaroją się od pszczół i trzmieli. Czerwone kropki na białym tle usytuowane w kwiatowych kielichach są wskaźnikami drogi do nektaru. Działają niczym światła na pasie startowym, przekazując komunikat: „Witajcie, zapylacze. Tędy do nektaru!” Najczęściej do środka kwiatów wlatują trzmiele, które wynurzają się z nich pokryte pyłkiem. Sprytniejsze owady wygryzają otwór w koronie, wypijają nektar i odlatują bez śladu pyłku na ciele.

Czy wiesz, że…

  • naparstnice występują w różnych kolorach, nie tylko w kolorze różowym? Istnieją odmiany jasnofioletowe, białe, pastelowo żółte, czerwonawo-brązowe i malinowe.
  • ich środowiskiem naturalnym jest las? (Bez problemu rosną w cieniu.)
  • ta dzika piękność zawiera substancje trujące? (Po sadzeniu koniecznie dokładnie umyj ręce.)

 

Naparstnice nadadzą ogrodom nieco dzikiego charakteru Naparstnice nadadzą ogrodom nieco dzikiego charakteru Naparstnice nadadzą ogrodom nieco dzikiego charakteru

Przeczytaj więcej:
Lawenda: więcej życia w Twoim ogrodzie
Piwonie: barwne byliny
Agapant: ciesz się latem

image

Dowiedz się wszystkiego o bylinach

Czym dokładnie są byliny? Kiedy się je sadzi i jak się je pielęgnuje? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

image

Rodzaje bylin

Chcesz zasadzić byliny w ogrodzie i potrzebujesz inspiracji? Ogród miejski, nowoczesny lub przyjazny owadom – byliny zadomowią się wszędzie. Kliknij tutaj i obejrzyj inspirujące zdjęcia różnych typów ogrodów.

Rodzaje bylin

Znajdź swoją bylinę