Nowy trend w ogrodnictwie: byliny zielne

Byliny zielne doskonale współgrają z innymi roślinami, wnosząc do każdego ogrodu delikatność, kolor i naturalny wygląd.

Bukiet kwiatów

Czy znasz określenie „byliny zielne”? To rośliny, które „splatają” ze sobą różne części rabatki. Mają niewiele liści i długie łodygi. Sposób, w jaki rosną, pomaga im łatwo przeplatać się z innymi roślinami. W ten sposób rabatka staje się jednym wielkim bukietem kwiatów. Zróżnicowana wysokość potęguje naturalny efekt.

Właśnie dlatego

Nic więc dziwnego, że byliny zielne stają się coraz bardziej popularne. Nadają ogrodowi spójny charakter, ponieważ tworzą powtarzalny efekt. Gdy rabatka całkowicie zarośnie, przestaną pojawiać się na niej chwasty. Wiele bylin zielnych to rośliny miododajne, które przyciągają motyle i pszczoły, a wiele odmian rozmnaża się przez nasiona lub odgałęzienia.

Zastosowanie

Byliny zielne można z łatwością łączyć ze sobą oraz z innymi roślinami, np. trawami. Kontrastujące kolory tworzą oszałamiający efekt, ale możliwa jest również bardziej stonowana paleta barw. Wybierz byliny o różnych kształtach liści i kwiatów, aby stworzyć piękną kompozycję. Zwróć uwagę na lokalizację (słońce lub cień) i czas kwitnienia, aby uzyskać najlepsze połączenie.

Przykłady bylin zielnych

Jeśli chcesz zacząć swoją ogrodniczą przygodę z bylinami zielnymi, oto lista sześciu najbardziej znanych odmian:

  • Świerzbnica macedońska (Knautia macedonica) – kwiaty w kolorze od ciemnoróżowego po bordowy na wysokich łodygach. Okres kwitnienia: lipiec–wrzesień. Wysokość: 100 cm.
  • Kłosowiec (Agastache) – przypominające kolce kwiaty w fioletowo-niebieskim kolorze. Liście pachną jak anyż lub lukrecja. Okres kwitnienia: czerwiec–wrzesień. Wysokość: 100 cm.
  • Werbena patagońska (Verbena bonariensis) – najpiękniejsza bylina zielna z liliowo-fioletowymi kwiatostanami na długich, mocnych łodygach. Okres kwitnienia: lipiec–wrzesień. Wysokość: 140 cm.
  • Bodziszek czerwony (Geranium) – niebieskie, fioletowe lub różowe kwiaty od maja do października. Wysokość: 60 cm.
  • Jarzmianka (Astrantia) – małe kwiaty należące do rodziny baldaszkowatych. Okres kwitnienia: maj–czerwiec. Wysokość: 50 cm.
  • Kocimiętka (Nepeta) – owady uwielbiają jej niebiesko-fioletowe kwiaty w kształcie rurek. Okres kwitnienia: czerwiec–wrzesień. Wysokość: 50 cm.

Nowy trend w ogrodnictwie: byliny zielne Nowy trend w ogrodnictwie: byliny zielne Nowy trend w ogrodnictwie: byliny zielne

Przeczytaj więcej:
Posadź byliny i zmień swój ogród w raj dla pszczół
Krwawnik pospolity na każdej rabacie
Rośliny ozdobne: im więcej, tym weselej

Scroll to Top