News

Rośliny zimozielone, które możesz podziwiać przez cały czas

Rośliny zimozielone pozwalają nam cieszyć się ich pięknem oraz relaksującym wpływem od wczesnej wiosny po koniec zimy.

Zielone cały rok

Większość odmian roślin wieloletnich więdnie jesienią, aby ponownie odrodzić się na wiosnę. Nie dotyczy to jednak wieloletnich roślin zimozielonych. Zachowują one liście przez cały rok — nawet w czasie zimy! Rośliny zimozielone są interesujące z uwagi na ich wyjątkowy cykl wzrostu. Przykładowo liście bergenii sercowatej jesienią zmieniają kolor na głęboką czerwień. Wiele zimozielonych roślin wieloletnich, takich jak ciemiernik (Helleborus) oraz Epimedium, kwitnie w różnych sezonach.

3 najlepsze rośliny zimozielone

  1. Zimozielone rośliny okrywowe tworzą ściśle utkany dywan. Uniemożliwia to wzrost chwastów, dzięki czemu masz mniej pracy i możesz w spokoju delektować się zielenią. Dobrymi przykładami zimozielonych roślin okrywowych są bodziszek (Geranium) oraz żeleźniak (Phlomis).
  2. Pnące rośliny zimozielone tworzą piękne kompozycje, które można podziwiać przez cały rok. Mogą piąć się wzdłuż ram okiennych lub ozdabiać ściany. Klasycznymi reprezentantami takich odmian są pnące hortensje oraz zimozielony powojnik, np. Clematis armandii.
  3. Zimozielone trawy ozdobne, takie jak turzyce (Carex) i kostrzewy (Festuca), są niezbędnym elementem każdego ogrodu. Kołyszą się na wietrze, tworząc niezwykły dynamiczny efekt w ogrodzie. 

 

Pomieszaj i dopasuj!

Ogród, w którym rosną rośliny zimozielone stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny, gdy połączymy je z roślinami liściastymi o szczególnych cechach. Mogą to być np. rośliny wieloletnie dające piękne kwiaty lub mające malowniczą zimową sylwetkę.

Wskazówki dla ogrodników

  • Zieleń ma na nas korzystny wpływ. Samo patrzenie na rośliny jest relaksujące.
  • Ogród, w którym rośnie wiele roślin zimozielonych jest bardziej odporny na deszcz. Woda przylega do liści przez jakiś czas, dzięki czemu może stopniowo odparowywać.

 

Dowiedz się więcej
Zimozielone byliny okrywowe
Rodzaje bylin
Czym są byliny?

Rośliny zimozielone Rośliny zimozielone Rośliny zimozielone

image

Dowiedz się wszystkiego o bylinach

Czym dokładnie są byliny? Kiedy się je sadzi i jak się je pielęgnuje? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

image

Rodzaje bylin

Chcesz zasadzić byliny w ogrodzie i potrzebujesz inspiracji? Ogród miejski, nowoczesny lub przyjazny owadom – byliny zadomowią się wszędzie. Kliknij tutaj i obejrzyj inspirujące zdjęcia różnych typów ogrodów.

Rodzaje bylin

Znajdź swoją bylinę