CZYM SĄ BYLINY?

Termin byliny jest niezwykle popularny w kręgach ogrodniczych, co daje wrażenie, że wszyscy wiedzą o jakie rośliny chodzi. Ale czym dokładnie są byliny? I co warto o nich wiedzieć, zanim zacznie się je sadzić?

BYLINY TO ROŚLINY, KTÓRE ODRADZAJĄ SIĘ, ROSNĄ I KWITNĄ KAŻDEGO ROKU

Określane są one też mianem roślin zielnych, ponieważ ich łodygi nie są zdrewniałe, jak ma to miejsce w przypadku krzewów i drzew. Byliny to klejnoty ogrodu. Wiele z nich jest zimozielonych, jednak w przypadku większości, liście umierają jesienią, zaś korzenie przeżywają pod ziemią, pozwalając roślinie odrodzić się ponownie na wiosnę. Odpowiednio dobierając odmiany sprawisz, że okresy kwitnienia roślin będą następować po sobie od stycznia aż do grudnia.

ZALETY BYLIN

Byliny mają wiele zalet. Wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, mają kojący wpływ na nasze zmysły i wspaniale oddziałują na nastrój oraz odgrywają ważną rolę w produkcji tlenu i oczyszczaniu powietrza. Sadząc byliny, zmniejszasz nawet poziom hałasu poprzez blokowanie fali dźwiękowych. Byliny zapewniają też naturalne, stopniowe odprowadzanie wód deszczowych, absorbując wodę z gleby. Transpirowana latem przez byliny woda obniża najwyższe temperatury podczas upałów. Dlatego w ogrodzie jest znacznie przyjemniej niż w betonowej dżungli. Byliny są naprawdę wszechstronne!

BYLINY ZIMOZIELONE I GUBIĄCE LIŚCIE

Liście niektórych bylin pozostają zielone przez całą zimę– są to byliny zimozielone. Jednak większość bylin określa się mianem gubiących liście. Oznacza to, że ich łodygi i liście umierają jesienią, zaś ich korzenie pozostają uśpione przez zimę. Na wiosnę przekształcą się w większą, silniejszą roślinę i tak co roku.

BYLINY W TĘTNIĄCYM ŻYCIEM OGRODZIE

Bogactwo barw, kształtów i innych cech sprawia, że byliny są idealne, aby stworzyć ogród tętniący życiem. Niektóre byliny intensywnie pachną, przyciągając motyle. Można je też wykorzystać jako cięte kwiaty. Byliny znacznie różnią się od siebie wielkością, mogą być wyjątkowo wysokie lub malutkie, zostające przy ziemi wzbogacając tętniące życiem ogrody.

Dowiedz się więcej

Scroll to Top