KWIATY OBRZEŻOWE

Kwiaty obrzeżowe w ognistych kolorach

Jaskrawożółte, pomarańczowe i o barwie czerwieni strażackiej. Kwiaty obrzeżowe o ognistych barwach sprawią, że na Twoim obrzeżu rozbłysną płomienie. Takie „płonące” obrzeże wywołuje niesamowite wrażenia wizualne. Masz na tyle odwagi?

Obrzeże wybuchające kwiatami

Kwiaty obrzeżowe w ognistych kolorach: masz wystarczająco dużo odwagi, by spróbować? Jeśli tak, nie zawiedziesz się – Twój ogród rozbłyśnie płomieniami kwiatów. Pamiętaj, że wieloletnie rośliny obrzeżowe pojawiają sięrokrocznie, gdy skończy się już zima. Stwórz ogniste obrzeże w miejscu, które jest widoczne z Twojego okna. Dzięki temu nawet w deszczowe popołudnie będzie można podziwiać rozgrzewający spektakl kolorów.

Kwiaty obrzeżowe: co się kryje w nazwie?

Nazwy niektórych kwiatów obrzeżowych zdradzają ich ogniste ubarwienie. Przykładem tego jest Burning Love (ang. płonąca miłość), czyli firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica); floks (gr. płomyk); Sneezeweed (ang. kichający chwast) (jeśli wierzyć, że patrzenie w słońce wywołuje kichanie), czyli dzielżan (Helenium); Firecracker (ang. petarda), czyli tojeść orzęsiona (Lysimachia ciliata) czy Lampwick Plant (ang. roślina knot), czyli żeleźniak (Phlomis). Z oczywistych względów będą się one idealnie prezentować na płomiennym obrzeżu ogrodowym. Istnieje jednak więcej kwiatów obrzeżowych w ognistych barwach. Na przykład odmiany krwawnika (Achillea) występują w kolorach żółtym, pomarańczowym oraz czerwonym. Dostępne są nawet trawy ozdobne w ognistych kolorach – przykładowo imperata cylindryczna (Imperata cylindrica, inaczej Red Baron). Krokosmia, roślina bulwocebulowa, także się sprawdzi wśród innych roślin o płomiennej barwie.

Rośliny obrzeżowe: zabawa kolorami

Gdy raz poznasz jej zasady, zabawa kolorami w ogrodzie zacznie Ci sprawiać prawdziwą frajdę. Możesz na przykład wykorzystać kwiaty obrzeżowe w kontrastujących ze sobą kolorach. Połączenie ze sobą kolorów uzupełniających (na palecie barw umieszczonych po przeciwnych stronach) wywołuje niezwykłe doznania estetyczne. Dobrze to widać, gdy obok rośliny obrzeżowej o pomarańczowych kwiatach, np. kuklika (Geum), posadzimy niebieskie irysy. Nie do końca w Twoim guście? Więc spróbuj połączyć ze sobą inne rośliny obrzeżowe w ognistych kolorach.

Wskazówki dotyczące roślin obrzeżowych

  • Posadzenie trytomy (Kniphofia), której kwiaty wyrastają z długich łodyg, spotęguje efekt płomieni na obrzeżu ogrodowym.
  • Kwitnące rośliny obrzeżowe w ognistych kolorach przyciągają też pszczoły i motyle. Ucieszyłby Cię widok motyli w ogrodzie od wczesnej wiosny do późnej jesieni? Jeśli tak, zadbaj o to, by nie ograniczać się jedynie do ognistych kolorów ani też do jednolitych okresów kwitnienia.
  • Warto też postarać się o meble ogrodowe i dodatki, takie jak poduszki czy świece, w podobnie ognistych barwach. Jeśli chcesz wszystko utrzymać w tym stylu, pomaluj też ogrodzenie na płomienny kolor.
  • Rośliny obrzeżowe w ognistych kolorach możesz też posadzić w doniczkach. Łącz kwitnące byliny z wieloletnimi roślinami z listowiem, jak na przykład bylicą (Artemisia) lub czyśćcem wełnistym (Stachys byzantina) i trawami ozdobnymi.

 

Kwiaty obrzeżowe Kwiaty obrzeżowe Kwiaty obrzeżowe

Scroll to Top