Rośliny okrywowe to kluczowy element ogrodu. Ponieważ tworzą gruby roślinny dywan, idealnie nadają się na uzupełnianie pustych przestrzeni. Czy rośliny te rosną też w miejscach, do których dociera niewiele słońca lub w pełni zacienionych? Tak, niektóre z nich naprawdę to potrafią! Niektóre odmiany – zarówno zimozielone, jak i te gubiące liście – z łatwością zajmują zacienione miejsca.
CZYM SĄ ROŚLINY OKRYWOWE?
Rośliny okrywowe to wytrzymałe, nisko rosnące byliny, które rozprzestrzeniają się, wypuszczając wąsy. W ten sposób, w krótkim czasie tworzą piękny, niewymagający wielu nakładów pracy dywan. Byliny okrywowe idealnie nadają się do zasadzenia pod drzewami lub krzewami. Ogromną zaletą tych roślin jest ich gęstość, która znacznie utrudnia rozwój chwastów.
CZAS WZIĄĆ SIĘ DO PRACY!
Rośliny okrywowe są dostępne w wielu odmianach i kolorach. Przed ich posadzeniem usuń wszystkie rosnące w okolicy chwasty. Podczas sadzenia rozprowadź po glebie grubą warstwę kompostu lub nawozu naturalnego. Zapewni Ci to lata pociechy z zasadzonych roślin okrywowych. A co z pielęgnacją? To bardzo proste, jeżeli rośliny rozprzestrzeniają się według Ciebie zbyt daleko, po prostu nieco je przytnij. Dobrym pomysłem jest też stosowanie nawozów klika razy w roku, w szczególności w przypadku odmian kwitnących. Rośliny okrywowe możesz sadzić o dowolnej porze roku, pod warunkiem że temperatura pozostaje dodatnia.
ZIMOZIELONE BYLINY OKRYWOWE
Wiele osób wybiera zimozielone byliny okrywowe, ponieważ można się nimi cieszyć przez okrągły rok. Jedną z najbardziej znanych jest Runianka japońska (Pachysandra terminalis). Roślina ta zakwita na przełomie marca i kwietnia uroczymi, nierzucającymi się w oczy, maleńkimi białymi kwiatkami. Inną popularną byliną okrywową jest Pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata), bardzo wytrzymała zimozielona roślina płożąca, na której wiosną kwitną piękne żółte kwiaty. Kolejnym klasykiem jest Barwinek pospolity (Vinca minor). Roślina ta obradza charakterystycznymi białymi i niebieskimi kwiatami wiosną, ale może tez ponownie zakwitnąć latem. Do innych popularnych odmian zalicza się Bluszcz pospolity (Hedera helix), Persicaria i Kosmatkę olbrzymią (Luzula sylvatica). Wszystkie z nich kochają też cień!
ROŚLINY OKRYWOWE GUBIĄCE LIŚCIE
Rośliny okrywowe, które obumierają podczas zimy, gubią też w tym okresie liście. Chociaż oznacza to, że w miesiącach zimowych prześwituje gleba, rośliny te dają jeszcze więcej radości w innych porach roku. Oto 10 najlepszych, które nadają się na zacienione stanowiska.
- Poziomka pospolita (Fragaria vesca)
- Epimedium
- Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
- Fiołek labradorski (Viola labradorica)
- Miodunka (Pulmonaria)
- Bodziszek (Geranium)
- Żurawka (Heuchera)
- Tiarella
- Kopytnik pospolity (Asarum europeum)
- Przywrotnik (Alchemilla)
Czy wiesz, że…
pstre liście mogą wręcz rozjaśnić zacienione miejsce? Jaśniejsze plamy na liściach tych bylin rozjaśniają zacienioną rabatę, dodając jej charakteru. Do pstrych, lubiących cień bylin zaliczają się Barwinek pospolity o pstrych liściach, Pstra dąbrówka i Miodunka plamista.