LISTOWIEM

Posadź rośliny wraz z ich listowiem i spraw, aby ogród był jeszcze atrakcyjniejszy

Jeśli do ogrodu chcesz wprowadzić spokój i harmonię, pomyśl o posadzeniu roślin z listowiem. Wybierz rośliny, które Ci się spodobają i stwórz solidną bazę w ogrodzie, aby czuć się jak w domu. Dodatkową zaletą jest jeszcze lepsze wykorzystanie przewagi przez kwitnące rośliny w tej oazie liści.

Rośliny z listowiem rok po roku

Najatrakcyjniejszym elementem tych roślin są ich liście. Zamiast przyciągających uwagę kwiatów, wzrok przykuwa charakterystyczny kolor i kształt liści. Wybór odmian jest ogromny. Liście tych bylin dodają ogrodowi wyjątkowego wyglądu przez cały sezon. Sadzenie dużej liczby wyższych okazów tego samego gatunku w różnych miejscach umożliwia stworzenie poczucia spokoju i harmonii. Rośliny tej samej odmiany posadzone w tym samym rzędzie wzdłuż ścieżki, rabatki lub patio zapewniają podobny efekt. Rośliny z listowiem wymagają niewielkiej pielęgnacji i pojawią się na wiosnę bez żadnych zabiegów z Twojej strony. Wystarczy, że będziesz je każdego roku podziwiać.

Rośliny z listowiem na słońcu lub w cieniu

Gdy będziesz kupował te rośliny, zastanów się, gdzie je posadzić. Funkia (Hosta) rozkwitnie w cieniu lub półcieniu. Dodatkowo wytworzy wspaniałe łodygi. Bambus (Pleioblastus auricomus) uwielbia zarówno słońce, jak i cień. Zgodnie z ogólną zasadą, rośliny o purpurowych liściach wymagają posadzenia w słonecznym miejscu. Im mniej słońca otrzymają, tym bardziej zielone staną się ich liście. Rośliny z listowiem w jasnym kolorze łatwiej blakną na słońcu, dlatego należy je sadzić w cieniu lub półcieniu.

Łączenie roślin z listowiem

Wszechstronność roślin z listowiem sprawia, że można tworzyć różne zachwycające połączenia tych kwiatów. Zaokrąglone, jasnokolorowe liście pewnej odmiany żurawki (Heuchera „Caramel”) pięknie kontrastują z misternie skomponowanymi liśćmi paproci należących do rodzaju Polystichum. Można też połączyć te rośliny z liśćmi o podobnych kształtach i kolorach. To zależy od osobistych preferencji i chęci do odrobiny eksperymentowania.

Kilka ciekawych informacji na temat roślin z listowiem…

  • Po łacinie „liść” to folium (l.mn.: folia) dlatego liście (folia) rośliny o nazwie Rodgersia aesculifolia wyglądają podobnie, jak liście kasztanowca zwyczajnego.
  • Liście paproci określane są jako „liście pierzaste” Wiosną zaczną się rozwijać od środka rośliny, jak gwizdki z rozwijaną trąbką i będą rosnąć, aż osiągną największe rozmiary.
  • Zielone liście to ważne źródło tlenu. To wynik fotosyntezy: procesu odbywającego się w chloroplastach, gdzie dwutlenek węgla jest przekształcany w tlen.
  • Niektóre trawy, takie jak imperata cylindryczna (Imperata cylindrica „Red Baron”) ma piękne, intensywne kolory.

Listowiem Listowiem Listowiem

Scroll to Top