ZIMOZIELONE BYLINY OKRYWOWE

Zimozielone rośliny okrywowe pomogą stworzyć zdrowy, zielony i przytulny ogród. Gdy ogród jest pełny tych małych pomocników ogrodnika, chwasty mają mniejsze szanse na rozwój. A mniej chwastów oznacza więcej odpoczynku!

Zimozielone rośliny okrywowe

Pozostawienie nieokrytej ziemi to jak uchylenie furtki chwastom. Ale jest sposób, żeby je zatrzymać – wystarczy posadzić rośliny okrywowe. Są to szybko rozrastające się byliny, które w krótkim czasie tworzą zielony roślinny dywan, dzięki czemu chwasty tracą dostęp do światła słonecznego i nie mają miejsca, żeby się rozwijać. W okresie zimowym zimozielone rośliny okrywowe nie tracą liści jak niektóre pnącza ogrodowe. Dlatego Twój ogród będzie wyglądał efektownie przez cały rok.

Zastąp kostkę brukową wiecznie zieloną okrywą z roślin!

Ogród pełny zimozielonych roślin okrywowych nie tylko pięknie wygląda, ale jest też funkcjonalny. W ogrodzie, który nie jest wyłożony kamieniem deszczówka szybciej spływa i wsiąka w glebę. W rezultacie rośliny okrywowe sprawiają, że po obfitych opadach tworzy się mniej kałuż. Rośliny te przyczyniają się ponadto do oczyszczania powietrza, a latem schładzają ogród. Poza tym rośliny wpływają na nas korzystnie. Nie bez przyczyny udajemy się na łono natury, gdy chcemy odpocząć.

Zimozielone rośliny okrywowe w eleganckim współczesnym ogrodzie

Zimozielone rośliny okrywowe idealnie nadają się do tworzenia rabat o wyraźnie zarysowanym konturze, które wyglądają nowocześnie i nie są wymagające w utrzymaniu. Posadź na każdej rabacie szybko rozrastające się gatunki, takie jak barwinek pospolity (Vinca minor), będący jedną najbardziej znanych wiecznie zielonych roślin okrywowych. Wśród innych szybko rozrastających się zimozielonych roślin okrywowych można wymienić pragnię syberyjską (Waldsteinia ternata) i odmiany epimedium (Epimedium).

Zimozielone rośliny okrywowe – pomieszaj i dopasuj

Zimozielone rośliny okrywowe na pewno nie są nieśmiałe. Więc nie bój się łączenia, miksowania i splatania ich ze sobą do woli. Możesz na przykład posadzić obok siebie bluszcz (Hedera) i barwinka pospolitego (Vinca major), tak aby się przeplatały. A może by tak poeksperymentować z żeleźniakiem Russela (Phlomis russeliana)? Aby ogród wyglądał naturalnie, można też pośród roślin okrywowych zasadzić małe cebulki, które łatwo się przyjmują, jak na przykład przebiśniegi czy żonkile.

Pozbądź się chwastów dzięki zimozielonej okrywie – wskazówki!

  1. Po pierwsze, trzeba odchwaścić ogród – należy dokładnie skopać ziemię i usunąć wszystkie widoczne chwasty. Następnie zasadź zimozielone rośliny okrywowe. Aby lepiej rosły, użyźnij glebę za pomocą kompostu lub naturalnego nawozu.
  2. Niektóre trawy ozdobne także mogą służyć jako zimozielona okrywa. Dobrym na to przykładem jest japońska trawa kaskadowa (Hakonechloa macra) oraz turzyce, takie jak Carex morrowii oraz Carex oshimensis (turzyca oszimska „Evergold”). Te wieloletnie rośliny ogrodowe dodają ogrodowi dynamiki, gdyż poruszają się przy najmniejszym powiewie wiatru.
  3. Chcesz przyciągnąć do swojego ogrodu pszczoły i motyle? Zatem wzbogać go o inne gatunki kwitnących bylin, jak na przykład kocimiętka (Nepeta) i bodziszek (Geranium).

 

ZIMOZIELONE BYLINY OKRYWOWE ZIMOZIELONE BYLINY OKRYWOWE ZIMOZIELONE BYLINY OKRYWOWE

Scroll to Top