Jak sprawić, by zacieniony ogród stał się zachęcający? Pomogą nam w tym oczywiście byliny! Wiele osób myśli, że byliny nie będą rosły w cieniu. Na szczęście istnieje wiele pięknych zacienionych ogrodów, które temu przeczą – różnorodność roślin cieniolubnych jest zaskakująco bogata.
DLA WIELU BYLIN CIEŃ NIE STANOWI PROBLEMU
Cienisty ogród nie musi być monotonny, wręcz przeciwnie, chłodne środowisko ogrodu może dać schronienie najpiękniejszym roślinom cieniolubnym. Być może są trochę mniej spektakularne, ale na pewno nie mniej atrakcyjne. Z definicji cienisty ogród to taki, w którym słońce gości krócej niż trzy godziny dziennie (lub dłużej, jeżeli do roślin dociera światło przefiltrowane). Stworzenie odpowiednich nasadzeń w cienistym ogrodzie nie jest trudne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, jak dużo cienia znajduje się w danym miejscu. Liczba roślin cieniolubnych, które nadają się do sadzenia w półcieniach, np. pod drzewami i krzewami gubiącymi liście lub przed ścianami, jest zaskakująco duża.
ROŚLINY CIENIOLUBNE WPROWADZAJĄ ODROBINĘ ŚWIATŁA W ZACIENIONE MIEJSCA
Większość roślin cieniolubnych określana jest też mianem roślin leśnych. W swoim naturalnym środowisku przystosowały się one do życia pod drzewami i krzewami, dlatego przeważnie kwitną na wiosnę. Rośliny leśne wykorzystują fakt, że gałęzie drzew i krzewów gubiących liście są wiosną gołe. Niektóre rośliny cieniolubne kwitną latem i na jesień. Dobrym sposobem na rozjaśnienie zacienionych miejsc jest wybór bylin z kwiatami o jasnych barwach lub z pstrokatymi zielono-białymi liśćmi.
PIELĘGNACJA ROŚLIN CIENIOLUBNYCH
Cień nie należy przeważnie do największych problemów roślin cieniolubnych. Jest nim za to sucha gleba pod drzewami lub w pobliżu północnych ścian. Większość roślin cieniolubnych, którym brakuje zarówno światła, jak i wody, umiera. Dlatego pamiętaj, żeby zapewnić im więcej wody w okresach suszy. Innym sposobem na pomoc cieniolubnym roślinom jest obłożenie ich warstwą mulczy, dzięki czemu gleba lepiej zachowa wilgoć. W tym celu rozprowadź warstwę kompostu, zrębów drewnianych lub kory pomiędzy roślinami. Dzięki temu wzbogacisz też glebę o humus. Humus działa jak gąbka, poprawiając retencję wody w glebie. Rośliny okrywowe też idealnie się do tego nadają, ich liście tworzą solidny „dach” nad glebą.
ODPOWIEDNIE ODMIANY ROŚLIN CIENIOLUBNYCH
Poznaj różne odmiany roślin cieniolubnych, klikając „Znajdź swoją bylinę”. Naprawdę się zdziwisz! Istnieją nawet cieniolubne rośliny zimozielone. Do ulubionych roślin cieniolubnych zalicza się miodunki (Pulmonaria), tojady (Aconitum), orliki (Aquilegia), funkie (Hosta), Runiankę japońską (Pachysandra terminalis), epimedium oraz Brunerę wielkolistną (Brunnera macrophylla).