BYLINY NA STANOWISKA SŁONECZNE

Czy w Twoim ogrodzie jest dużo słońca? Jeśli tak, to sprzyja Ci szczęście, ponieważ najbardziej spektakularne kwiaty bylin kwitną w pełnym słońcu. Słoneczny ogród daje Ci możliwość wyboru spośród setek różnych bylin, z których można tworzyć idealne kompozycje na rabatach. Ale jak się zabrać za tworzenie słonecznych rabat przy pomocy bylin?

RADOŚĆ Z BYLIN W PEŁNYM SŁOŃCU

Co tak naprawdę oznacza pełne słońce? Jeżeli ogród nasłoneczniony jest przez co najmniej pięć godzin dziennie, uznaje się go za ogród w pełnym słońcu. Większość bylin, które możesz znaleźć w centrum ogrodniczym preferuje słoneczne stanowiska. Są to obficie kwitnące odmiany idealnie nadające się na większe i mniejsze grządki lub jako rośliny okrywowe przeznaczone do pokrycia większych powierzchni. Byliny rozwijają się też doskonale w donicach, skrzyniach i rabatach znajdujących się w pełnym słońcu. Tworząc kompozycję z kwiatów kwitnących wiosną, latem i jesienią, możesz cieszyć się wspaniałym pokazem barw w ogrodzie począwszy od wiosny aż po pierwsze przymrozki. Większość kwiatów bylin zlokalizowanych na słonecznych stanowiskach jest też bardzo atrakcyjnych dla motyli, pszczół i innych pożytecznych owadów.

PROJEKTOWANIE KOMPOZYCJI BYLIN NA STANOWISKO W PEŁNYM SŁOŃCU

Rabata opiera się na kombinacji różnych odmian bylin. Jeżeli chcesz rabatę charakteryzującą się zarówno wieloma odmianami jak i pełnią barw, rozpocznij od przygotowania projektu. Podczas etapu projektowania pięknych kombinacji bylin nie skupiaj się po prostu na tych, które wolą słońce, weź też pod uwagę ich okres kwitnienia, barwę i wysokość. Stwórz rabatę opartą o trzy rzędy roślin. Nisko rosnące rośliny posadź w przednim rzędzie, średnio wysokie za nim, zaś wysokie byliny na końcu. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wszystkie kwiaty będą widoczne. Aby uzyskać efekt gry kolorów, wybierz byliny o kwiatach z ograniczoną liczbą kontrastujących odcieni. Nie zapomnij dodać kilku atrakcyjnych roślin liściastych, które stworzą efektowne tło dla Twojej roślinnej kompozycji.

ODMIANY BYLIN PREFERUJĄCYCH SŁOŃCE

Istnieje tak wiele odmian bylin, które lubią pełne słońce, że nie bilibyśmy w stanie ich tu wszystkich wymienić. Kliknij „Znajdź swoją bylinę”, żeby dowiedzieć się, które byliny obsypią się kwiatami w pełnym słońcu. Do ulubionych bylin preferujących słońce należą Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea), Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica), Dzielżan jesienny (Helenium), rudbekie, floksy, dzwonki (Campanula) i ostróżki (Delphinium).

Scroll to Top