Byliny występują we wszelkich rodzajach i rozmiarach. Niektóre kwitną, inne zaś wykorzystywane są głównie ze względu na liście. Pozostałe pełnią rolę roślin okrywowych lub mają inne, specjalne przeznaczenie. Odkryj ogromny i bogaty świat bylin, w którym każdy znajdzie coś do swojego ogrodu.
BYLINY OKRYWOWE
Bylina okrywowa to roślina, która szybko pokrywa ziemię siecią korzeni i liści. Dzięki temu idealnie nadaje się do pokrycia powierzchni ogrodu pomiędzy drzewami i krzewami. Inną ogromną zaletą bylin okrywowych jest fakt, że w pełni pokrywają ziemię, dzięki czemu praktycznie eliminują problem chwastów. Byliny okrywowe to zazwyczaj niskie rośliny płożące. Barwinek pospolity (Vinca minor) to jeden z najpopularniejszych przedstawicieli bylin okrywowych. Do innych przykładów zaliczamy Przytulię wonną (Galium odoratum) i Dąbrówkę rozłogową (Ajuga reptans).
Dowiedz się więcej
TRAWY OZDOBNE
Trawy rosną w każdym miejscu na świecie – od prerii po bagna i od alpejskich łąk po tereny przybrzeżne. Dlatego trawę określa się czasem mianem „włosów Matki Ziemi”. Odpowiednio dobrane, najpiękniejsze odmiany o eleganckich wąskich liściach i falujących pióropuszach będą stanowiły ozdobę Twojego ogrodu. Istnieją odmiany odpowiednie dla gleb suchych oraz zatrzymujących wilgoć, dla miejsc nasłonecznionych i zacienionych – wszystkie to zimotrwałe byliny. Większość traw ozdobnych brązowieje na zimę, jednak część jest zimozielona.
Dowiedz się więcej
ZIMOZIELONE BYLINY OKRYWOWE
Niektóre byliny oprócz tego, że pokrywają ziemię, pozostają zielone przez całą zimę. Stąd ich nazwa: Zimozielone byliny okrywowe Te zimozielone rośliny tworzą zielony dywan u stóp drzew i krzewów. Zimą nie musisz oglądać gołej gleby, ponieważ liście tych bylin nie umierają i cieszą żywym zielonym kolorem.
Dowiedz się więcej
PNĄCZA
Pnącza to byliny, które się pną. Wspinają się na ściany, ogrodzenia, słupy, pergole, altany, łuki, ogrodowe szopy, drzewa i krzewy. Pnącza to oryginalnie rośliny leśne, które w poszukiwaniu słońca wspinały się na wszystko, co było w stanie je utrzymać. Większość pnączy to rośliny gubiące liście, za to latem wysypujące mnóstwem kwiatów.
ROŚLINY RABATOWE
Szukasz roślin rabatowych? Byliny idealnie nadają się na rabaty. Ponieważ byliny rabatowe odradzają się każdego roku, wymagają bardzo mało pracy i na dłuższą metę niewielkich nakładów finansowych. Byliny rabatowe tworzą też podstawę rabaty. Charakteryzują się długimi okresami kwitnienia występującymi o różnych porach roku. Jeżeli dobierzemy odpowiednie byliny do rabaty, możemy się nią cieszyć od stycznia do grudnia.
Dowiedz się więcej
BYLINY ZIMOZIELONE
Większości z nas byliny kojarzą się z roślinami, które gubią liście na zimę i których korzeń przeżywa pod powierzchnią gleby. Jednak niektóre byliny zachowują liście na zimę i bywa, że nieprzerwanie cieszą zielenią. Są to byliny zimozielone. Dobrym przykładem takich roślin jest Bergenia grubolistna (Bergenia crassifolia), wiele gatunków epimedium oraz Runianka japońska (Pachysandra terminalis).
Dowiedz się więcej
BYLINY KWITNĄCE
Większość uprawianych bylin uznaje się za kwitnące. Występują one we wszelkich rodzajach i rozmiarach. Czy wiesz, że niektóre byliny kwitnące kwitną przez sześć miesięcy w roku? Euryops (Euryops chrysanthemoides), Przetacznik nitkowaty (Veronica peduncularis) oraz Felicja gawędkowa (Felicia amelloides) to jedynie kilka przykładów tych ciężko pracujących, kwitnących bylin.
Dowiedz się więcej
ROŚLINY LIŚCIASTE
Kolor i kształt liści odgrywa istotną rolę w ogrodzie. Byliny kwitnące rozkwitają tylko przez część sezonu, za to rośliny liściaste ozdabiają ogród przez cały rok. Duże i małe, zielone, czerwone, szare czy niebieskie liście, a w szczególności ich różnorodność, zapewniają wyjątkowy efekt. Do roślin liściastych zalicza się Przywrotnik (Alchemilla mollis), Krwawniki (Achillea), Kocimiętki (Nepeta), Przegorzan (Echinops ritro) oraz Trzykrotkę (Tradescantia virginiana).
Dowiedz się więcej
ROŚLINY MIODODAJNE
Ogród przyjazny owadom powinien być pełen roślin miododajnych, które pomagają rozwijać się motylom, pszczołom i innym pożytecznym owadom. Najlepszym sposobem na przyciągnięcie motyli do ogrodu jest zasadzenie roślin miododajnych. Wystarczy kilka, aby zachęcić pszczoły i motyle do odwiedzin w ogrodzie. Rośliny miododajne pięknie wyglądają w rabatach i na grządkach, ale odnajdą się też doskonale w donicach i skrzyniach. Do tych pięknych roślin zalicza się oregano (Origanum vulgarae), Werbenę patagońską (Verbena bonariensis), kocimiętkę (Nepeta), Jeżówkę purpurową (Echinacea purpurea) i nawłocie (Solidago). Dowiedz się więcej >>