ROŚLINY MIODODAJNE

Chcesz przyciągnąć do swojego ogrodu pszczoły i motyle? Posadź rośliny miododajne! Motyle są najbardziej aktywne podczas ciepłych dni – dokładnie wtedy, gdy i Ciebie ciągnie do ogrodu. Zwabienie ich do ogrodu przynosi podwójny pożytek: możesz się cieszyć widokiem nie tylko motyli, ale i pięknych kwiatów.

Wykorzystanie roślin miododajnych jako wabika na motyle

Nic tak nie przyciąga motyli, jak rośliny miododajne. Nektar jest słodkim syropem, wytwarzanym przez gruczoły nektarowe roślin miododajnych. Motyle wprost nie mogą się im oprzeć! Kiedy motyl przelatuje tak z kwiatka na kwiatek, jednocześnie zapyla kwiaty w Twoim ogrodzie. Ilość nektaru wytwarzanego przez kwiaty różni się w zależności od gatunku, ale zmienia się też w obrębie danej odmiany lub kultywaru jednego gatunku.

Rośliny miododajne przez cały sezon

Wśród wielu gatunków kwitnących bylin są też nektarodajne. Zatem dobór odpowiednich roślin sprawi, że motyle będą obecne w ogrodzie przez cały sezon. Jedną z odpowiednich bylin kwitnących w okresie wiosennym jest dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans). Latem natomiast dobrze jest mieć w ogrodzie takie rośliny, jak jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea), krwawnica pospolita (Lythrum salicaria), werbena patagońska (Verbena bonariensis) lub odmiany kłosowca (Agastache). Latem i jesienią motyle zwabi aster nowobelgijski (Aster novi-belgii) lub rozchodnik okazały (Sedum spectabile). Możliwości są nieograniczone. Co więcej, wszystkie wymienione tutaj rośliny z łatwością przetrwają zimę, więc można się nimi cieszyć przez lata.

Nieodparty urok roślin miododajnych

W przypadku niektórych kwiatów nektar jest widoczny dla oka – znajduje się albo po środku kwiatu, albo na jego zewnętrznej stronie. Może wyglądać jak woda, ale po dotknięciu wyczuwa się jego lepkość. Oprócz cukrów nektar zawiera też białka i witaminy, które są potrzebne większości samic motyla do produkcji jaj. Do wielu roślin nektarodajnych przyciągających motyle przylatują też trzmiele i pszczoły. Motyle mają jednak tę przewagę nad pszczołami, że posiadają długą trąbkę, która umożliwia im dotarcie do nektaru w kwiatach rurkowatych, czego nie mogą tak skutecznie robić mające krótsze języczki pszczoły i trzmiele.

Wskazówki dotyczące sadzenia roślin miododajnych

  • Gdy odwiedzisz centrum ogrodnicze w słoneczny dzień, zwróć uwagę na rośliny, które przyciągają motyle i różnego rodzaju pszczoły. Na pewno będą to rośliny miododajne!
  • Posadź swoje rośliny miododajne w ciepłym i słonecznym zakątku swojego ogrodu. Motyle należą do stworzeń zimnokrwistych i uwielbiają upał.
  • Posadź w swoim ogródku kilka różnych gatunków roślin miododajnych. W ten sposób przyciągniesz wiele różnych gatunków motyli. Każdy gatunek motyla ma swój ulubiony rodzaj kwiatów. Użyj fantazji, tworząc piękne kombinacje z różnorodnych roślin miododajnych.

 

ROŚLINY MIODODAJNE ROŚLINY MIODODAJNE ROŚLINY MIODODAJNE

Scroll to Top