JAK PIELĘGNOWAĆ BYLINY?

Byliny to rośliny wieloletnie, które każdego roku odżywają ze swoich korzeni. Będą Cię zatem cieszyć przez nadchodzące lata. Inną zaletą bylin jest fakt, że nie wymagają wiele uwagi. Wystarczy zaspokoić ich podstawowe potrzeby, aby wspaniale rosły i kwitły.

PIELĘGNACJA BYLIN

Większość bylin należy na wiosnę (począwszy od marca) uporządkować. Oznacza to przycięcie i usunięcie martwych łodyg oraz pozbycie się martwych liści. Przy porządkach należy uważać, żeby nie uszkodzić pojawiających się nowych pędów. Dobrze nadają się do tego nożyce do żywopłotu. Atrakcyjnie wyglądające byliny zimozielone możesz zostawić w spokoju. Przytnij brzydkie liście, zatrzymując się tuż nad poziomem ziemi. Nowe, zdrowe liście pojawią się wkrótce same, bez Twojej pomocy. Jeżeli bylina nie odrodziła się do maja, oznacza to, że najprawdopodobniej nie przeżyła zimy i trzeba zastąpić ją nową. Jeżeli chcesz cieszyć się mnóstwem kwiatów tak długo, jak to tylko możliwe, regularnie usuwaj te, które przekwitły. Pobudzi to bylinę do produkcji większej liczby kwiatów.

BYLINY W TRAKCIE ZIMY

Większość bylin w donicach możesz zostawić na zimę na zewnątrz, pod warunkiem że zimno nie uszkodzi donicy. Najlepszym sposobem na ochronę bylin rabatowych przed zimą jest odłożenie porządkowania rabaty na wiosnę. Ich martwe liście ochronią bowiem glebę przed mrozem. Zimą lub wczesną wiosną rozprowadź między bylinami warstwę kompostu – to tzw. mulczowanie. Nie tylko poprawia to stan gleby, ale pomaga też zachować wilgoć. Możesz też dodać trochę nawozu organicznego, co pomoże odżywić Twoje rośliny.

Scroll to Top