W środowisku miejskim, gdzie miejsca do mieszkania, pracy i wypoczynku wciąż ze sobą konkurują, popularność zyskują żywe dachy. Są one doskonałym miejscem, aby posadzić na nich byliny i zwiększyć w ten sposób odsetek terenów zielonych oraz odpowiedzieć na zmiany klimatu.
Przyjemne otoczenie
Sadzenie bylin na dachach sprawia, że nasze otoczenie nie tylko wypełnia się zielenią, ale pomaga także gromadzić wodę deszczową i zapewnia efekt chłodzący. Ponieważ rośliny wchłaniają, a następnie wydzielają wodę przez liście, przyczyniają się do lepszego gospodarowania zasobami wodnymi. Teren pokryty większą ilością roślin utrzymuje niższą temperaturę otoczenia i ogranicza efekt wyspy ciepła. Wykorzystanie bylin w ten sposób przyczynia się do tworzenia miejsc do mieszkania i pracy, które są zrównoważonym i przyjemnym środowiskiem do życia.
Fakty dotyczące żywych dachów
- Obsadzone gęstą roślinnością żywe dachy zapewniają największą retencję wody (do 85% rocznych opadów).
- Rośliny na budynkach poprawiają izolację i zmniejszają zużycie energii.
- Rośliny mogą przedłużyć żywotność dachu o 20 lat, a nawet dłużej.
- Byliny na dachach przyczyniają się do utrzymania bioróżnorodności w miastach.
Głębokość podłoża
O tym, ile i jakie rośliny można posadzić na żywym dachu, decyduje głębokość podłoża. Cienka warstwa (do 15 centymetrów) będzie odpowiednia tylko dla odmian odpornych na suszę, podczas gdy znacznie grubsza warstwa umożliwi posadzenie bardziej urozmaiconych roślin. To jednak tylko dwie skrajności. W wielu miastach można już znaleźć zachwycające żywe dachy, a nawet parki na budynkach i innych obiektach.
Odmiany
Zawsze ważne jest, aby posadzić właściwą roślinę we właściwym miejscu. W przypadku żywego dachu należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak głębokość podłoża i to, czy po roślinach będzie się chodzić, czy nie. Oto przykłady roślin, które idealnie sprawdzą się na cieńszych podłożach i w pełnym słońcu, służąc jako skuteczne rośliny okrywowe:
- Dzwonek (Campanula) (odmiany płożące)
- Dębik (Dryas)
- Kostrzewa (Festuca)
- Len trwały (Linum perenne)
- Rozchodnik (Sedum)
- Rojnik (Sempervivum)
- Przetacznik rozłogowy (Veronica repens)
Na żywych dachach o głębszym podłożu można zasadniczo sadzić takie same rośliny, jak te spotykane w prywatnych i publicznych ogrodach. W większości dachowych lokalizacji będą one musiały tolerować również pełne słońce i silny wiatr.
Przeczytaj więcej:
Rośliny wieloletnie mają swoje sposoby na radzenie sobie z skrajnymi temperaturami
Zastosowanie roślin wieloletnich na cmentarzach