Byliny, czyli sposób na piękny ogród jesienią i zimą

Dzięki kolorowym kwiatom, liściom w interesujących kształtach i zachwycającym zimowym sylwetkom, byliny są doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu. Wystarczy kilka dobrych wyborów, aby zapewnić, że twój ogród będzie cieszył oczy także jesienią i zimą.

Jesienne świętowanie, zimowa dostojność

Wiosną naszą uwagę przykuwają przede wszystkim kwiaty wcześnie kwitnących roślin i pączki, z których już wkrótce rozwiną się zielone listki. Po upływie kilku tygodni zaczyna się prawdziwy spektakl dzięki roślinom, które kwitną latem. Wydaje ci się, że gdy skończą się letnie miesiące, ogród przestaje cieszyć oko? Mylisz się! Jeśli postawisz na odpowiednie rośliny, twój ogród może być równie piękny nawet jesienią i zimą!

Jesienne kolory

Jesienią na liściach niektórych bylin zobaczysz mieszankę pięknych jesiennych barw. To na przykład amzonia (Amsonia) i trzęślica modra (Molinia). Oprócz roślin kwitnących latem, których okres kwitnienia rozciąga się także na jesienne miesiące, pod koniec roku możesz także nacieszyć oko typowo jesiennymi kwiatami – to między innymi dobrze znane aster gawędka (Aster) i zawilec (Anemone) lub mniej popularna świecznica lub pluskwica (Cimicifuga/Actaea), której kwiaty przypominają kłosy.

Czarujące zimowe kształty

Zimą twoje oczy nacieszą atrakcyjne byliny zimozielone w wielu odcieniach zieleni, a kolorystykę ogrodu ubogacą fioletowe i szare rośliny. Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny wybrać, przykładami są na przykład ubiorek (Iberis), żurawka (Heuchera) oraz bergenia (Bergenia). Zimą zakwitną między innymi ciemiernik (Helleborus) i fiołki (Viola). Możesz także postawić rośliny, które zimą obumierają, zachowując jednak fantazyjne kształty. Szczególnie czarująco będą wyglądać pokryte warstwą szronu!

Piękne kształty idealnym wyborem

Rośliny, które wymieniliśmy powyżej, będą kwitnąć nawet jesienią, a ich jesienne i zimowe kształty są prawdziwą ucztą dla oczu. Pamiętaj, by zasadzić je w całym ogrodzie, by uzyskać efekt przeplatających się i zróżnicowanych kształtów i kolorów. Dzięki temu ogród będzie wyglądał atrakcyjnie przez cały rok.

Jeśli szukasz pięknych bylin, które zimną będą wyglądały równie pięknie jak latem – oto lista:

  • Jeżówka (Echinacea) i rudbekia (Rudbeckia) – ciemne łodygi i torebki nasienne pozostające po przypominających stokrotki kwiatach będą cieszyły oko nawet zimą.
  • Werbena patagońska (Verbena bonariensis) – jej kwiaty i zwiewne gałązki co prawda obumierają, lecz mimo to nadal zachowują swój piękny kształt.
  • Żeleźniak Russela (Phlomis) – żółte oraz różowe kwiaty są piękne, jednak po przekwitnięciu ta wyjątkowa roślina staje się jeszcze piękniejsza dzięki ciemnobrązowym torebkom nasiennym. Wyjątkowość podkreślają duże i pokryte futerkiem liście u podstawy, które zimą zachowują swój zielony kolor.
  • Przetacznikowiec wirginijski (Veronicastrum) – ciemnobrązowe torebki nasienne na wysokich i sztywnych łodygach wyglądają atrakcyjnie przez całą zimę.
  • Sadziec (Eupatorium) – bylina charakteryzująca się ciemną łodygą i kremowymi torebkami nasiennymi.
  • Krwawnik (Achillea) – charakteryzują go efektowne baldachy, na których zimą pięknie osadza się śnieg.
  • Mikołajek (Eryngium) – choć jego kwiaty więdną i obumierają, cieszą oko nawet w zimie.
  • Wernonia (Vernonia) – choć jej kwiaty więdną, zachowują ładny brązowy kolor i puszysty wygląd, dlatego cieszą oko nawet po przekwitnięciu.
  • Rozchodnik (Sedum) – w miarę upływu czasu kwiatostany zmieniają kolor z jasnozielonego na czerwony, następnie ciemnoczerwony i brązowy.
  • Kłosowiec (Agastache) – po przekwitnięciu kwiatostany w kształcie kłosów cieszą oko przez całą zimę.
  • Trawy ozdobne – większość traw ozdobnych przestaje rosnąć jesienią i zachowuje piękny wygląd przez całą zimę, jednocześnie zmieniając kolory – od słomkowo-żółtego do brązowego. Możesz postawić na miskant (Miscanthus), trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis), rozplenicę japońską (Pennisetum) lub trawę pampasową (Cortaderia selloana).

Pamiętaj, by nie przycinać zbyt wcześnie

Byliny można przycinać, gdy zaczną kiełkować wraz z nadejściem wiosny. Wstrzymanie się z przycinaniem do wiosny pomoże też ptakom, które przez całą zimę będą mogły stołować się w twoim ogrodzie. Nasiona to dla nich przysmak!

Wskazówki

Byliny możesz sadzić w ogrodzie przez cały rok, o ile temperatura wynosi powyżej zera. Jesień może być idealną porą, podobnie jak wiosna. Niskie byliny szczególnie dobrze radzą sobie, jeśli zasadzisz je w donicach. To dobry sposób na zazielenienie ganku lub balkonu jesienią i zimą. Po kilku mroźnych miesiącach rośliny będą wyglądać jeszcze lepiej i okazalej, ciesząc oko przepięknymi kwiatami!

Scroll to Top