Byliny, którym nie są straszne susze

Od lat wszyscy odczuwamy na własnej skórze efekty letnich susz, które występują coraz częściej i trwają coraz dłużej. Podlewanie ogrodu staje się niemal nieuniknione, jeśli chcesz sprawić, by wyglądał pięknie przez cały rok. Wszystkie rośliny ogrodowe uwielbiają wodę – to nie powinno być zdziwieniem dla nikogo. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre rośliny radzą sobie z suszą lepiej niż inne. Jeśli zdecydujesz się zasadzić je w swoim ogrodzie, będą wyglądały pięknie nawet w okresach, w których nie spadnie choćby jedna kropla deszczu.

Łatwy w utrzymaniu ogród pełen kwiatów

Rabatki z odpornymi na suszę bylinami będą wyglądać pięknie niezależnie od warunków. Tego samego nie można powiedzieć niestety o roślinach, które wymagają dużych ilości wody. To jednak nie wszystko – jeśli zdecydujesz się na kwitnące byliny, nawet w czasie największych upałów twoje oczy będą cieszyć odwiedzające je pszczoły, motyle i inne owady. Jeśli chcesz sprawić, by twój ogród tętnił życiem nawet w czasie najgorętszych i najbardziej suchych tygodni, nie ma lepszego wyboru.

Które rośliny ogrodowe najlepiej radzą sobie z suszą?

Wiele bylin charakteryzuje się naturalną odpornością na okresy suszy.
Wśród nich jest kilka roślin, które radzą sobie z nią szczególnie dobrze:

  • trawy ozdobne, takie jak japońska trawa Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra), trzęślica modra (Molinea), ostnice (Stipa) i kostrzewy (Festuca).
  • rośliny kwitnące: krwawnik (Achillea), trójsklepka (Tricyrtis), czosnek, agapant (Agapanthus), baptysja (Baptisia), kirengeszoma (Kirengeshoma), jeżówka (Echinacea), gaura biała (Gaura) i żeleźniak Russela (Phlomis).
  • rośliny o grubych lub szarych, pokrytych włoskami liściach: rozchodnik (Sedum) i czyściec (Stachys).
  • śródziemnomorskie zioła: tymianek (Thymus), rozmaryn (Rosmarinus) i lawenda (Lavendula).

Ogród odporny na warunki klimatyczne

Postępująca zmiana klimatu sprawia, że coraz częściej jesteśmy świadkami susz przeplatających się z potężnymi ulewami. Dobrym rozwiązaniem na te czasy może być zastąpienie płytek ogrodowych bylinami – tym sposobem unikniesz gromadzenia wody w ogrodzie, ponieważ dzięki temu łatwo spłynie pomiędzy nasadzeniami. Warto pamiętać także o efekcie chłodzącym roślin. To szczególnie ważne w czasach, gdy lata są coraz dłuższe i coraz bardziej suche.

Porady i przydatne fakty

  • Nowe byliny po posadzeniu należy regularnie podlewać, aby umożliwić im prawidłowe ukorzenienie. Dobrze ukorzenione rośliny lepiej znoszą suszę.
  • Przykryj glebę wokół rośliny warstwą materiału organicznego (ściółki), na przykład drobno przyciętymi gałązkami, skoszoną trawą, korą lub kompostem. W ten sposób zadbasz o to, by gleba nie wyschła zbyt szybko.
  • Jeśli chcesz zasadzić rośliny odporne na suszę w donicach, pamiętaj o tym, że byliny nie różnią się niczym od innych roślin doniczkowych – wymagają wówczas więcej wody niż rośliny zasadzone w glebie.

Scroll to Top