Byliny mają magiczną właściwość – dzięki nim każdy ogród może stać się bardziej żywy i atrakcyjny. To właśnie te rośliny sprawiają, że zawsze znajdziesz w nim coś,

Byliny – nieodzowny element w każdym ogrodzie!

To właśnie te rośliny sprawiają, że zawsze znajdziesz w nim coś, na czym możesz zawiesić oko, to one przyciągają do ogrodów różnych gości i gwarantują, że niemal za każdym razem zobaczysz nowe kwiaty. Nawet jeśli w twoim ogrodzie są miejsca, w których inne rośliny czują się nieszczęśliwe, możesz wybrać wiele roślin wieloletnich, które będą się tam czuły jak w domu. Nie wspomnieliśmy jeszcze o ich najważniejszej zalecie – każdego roku wyrastają i zakwitają na nowo!

Od aceny drobnolistnej po żywokost lekarski

Gdy zajrzysz do katalogu bylin, zobaczysz wybór roślin zapierający dech w piersiach. Które najlepiej sprawdzą się w ogrodzie? Jeśli rabatki są doskonale nasłonecznione, możesz wybrać niemal dowolną roślinę – wiele z nich wprost uwielbia światło i ciepło. Jeśli jednak uprawiasz kwiaty w bardziej zacienionych miejscach, nie masz powodu do obaw – możliwości są znacznie większe, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. W takiej sytuacji warto postawić na przykład na epimedium i różne gatunki paproci.

Wypełniać czy nie wypełniać – oto jest pytanie!

Jeśli lubisz uporządkowane ogrody i eleganckie granice oddzielające poszczególne rabatki, możesz obsadzić poszczególne odcinki pojedynczym gatunkiem lub wybrać kilka odmian. Jeśli wolisz bardziej dziki styl, możesz pójść na całość i wypełnić przestrzenie roślinami takimi jak werbena (Verbena bonariensis), szałwia (Salvia) i gaura biała (Gaura), które zasadzisz pomiędzy pozostałymi kwiatami na rabatkach. Takie rozwiązanie wymaga nieco więcej intuicji, ale gwarantujemy – uzyskane rezultaty będą tego warte… I do tego niezwykle naturalne!

Wskazówka: Jeśli z czasem przyjdzie ci do głowy pomysł na zmianę aranżacji rabatki, nic nie stoi na przeszkodzie – byliny możesz przesadzać jesienią.

Od szarości do zieleni

Byliny są piękne, to nie budzi żadnych wątpliwości. Na tym jednak nie kończą się ich korzyści. Gdy obsadzisz swój ogród roślinami, zamiast wykładać go kostką brukową lub płytkami ceramicznymi, stanie się małą, zrównoważoną i ekologiczną enklawą odporną na skutki zmiany klimatu! Dlaczego? Po pierwsze, dzięki roślinom woda z opadów może łatwiej wsiąkać w glebę, zatem letnie ulewy przestaną być problemem. Po drugie, rośliny schładzają ogród w upalne letnie dni – można powiedzieć, że działają jak naturalny klimatyzator.

Porady i przydatne informacje

  • Wybierając rośliny, pamiętaj o wyborze odmian różniących się kolorami, kształtami i okresami kwitnienia. Nie chodzi tylko o wygląd – w ten sposób pomożesz też pszczołom, motylom i innym pożytecznym owadom, zapewniając im źródło pożywienia i nektaru.
  • Byliny możesz także sadzić w doniczkach i pojemnikach. To doskonały sposób na wprowadzenie dekoracyjnych elementów i poprawę wyglądu nudnego tarasu, balkonu czy ogródka przy wejściu do domu.
  • Jeśli lubisz zbierać kwiaty z własnego ogrodu, wybierz byliny, które doskonale nadają się do tego celu, na przykład krwawnik (Achillea), astry, słonecznik (Helenium), rudbekie i jeżówki (Rudbeckia) bądź kwitnące trawy ozdobne.

Scroll to Top