Czy rośliny wieloletnie można sadzić jesienią? Oczywiście!

W ogrodzie zawsze jest miejsce na rośliny wieloletnie. Jak sama nazwa wskazuje, ich rozmaite kształty i kolory będzie można podziwiać przez wiele lat. Czy wiesz, że jesień, podobnie jak wiosna, to doskonały czas na ich sadzenie? Słoneczny jesienny dzień to świetna okazja, żeby popracować w ogrodzie!

Póki ziemia jest jeszcze ciepła

Większość roślin wieloletnich sprzedawana jest w doniczkach uprawnych. Takie rośliny można sadzić przez cały rok, ale jesień szczególnie temu sprzyja, ponieważ ziemia jest wciąż jeszcze ciepła. Rośliny wypuszczą korzenie przed nadejściem zimy, dzięki czemu wiosną szybko urosną. Niektóre rośliny wieloletnie dostępne są także bez doniczek, z korzeniami na wierzchu. Rośliny te powinno się sadzić, gdy są jeszcze uśpione, czyli od listopada do marca. Ani roślin w doniczkach, ani roślin z odkrytymi korzeniami nie powinno się sadzić, gdy temperatura jest niska ani w czasie suszy.

Wybór

Wybierając rośliny wieloletnie upewnij się, że kupujesz takie, które odpowiadają zarówno Twoim preferencjom, jak i warunkom w Twoim ogrodzie. Wiele roślin wieloletnich uwielbia promienie słoneczne, ale są też takie, które wolą miejsca częściowo lub całkowicie zacienione. Warto także rozważyć zalety poszczególnych roślin: niektóre są wiecznie zielone, niektóre przyciągają pszczoły i motyle, a niektóre doskonale pokrywają ziemię.
Krótki przewodnik

  1. Starając się nie uszkodzić rośliny, wyjmij ją z doniczki uprawnej
  2. Przy pomocy łopatki wykop spory dołek (dwa razy większy niż cały korzeń)
  3. Spulchnij ziemię na dole dołka
  4. Wsyp tyle ziemi ogrodowej, żeby roślina znajdowała się nieco niżej powierzchni, niż w doniczce uprawnej
  5. Włóż roślinę do dołka i wypełnij dołek wcześniej wykopaną ziemią.
  6. Delikatnie ubij ziemię
  7. Podlej roślinę.

Interesujące fakty

  • Rośliny wieloletnie to doskonałe towarzystwo dla kwiatów cebulowych. Oba gatunki można sadzić jesienią i doskonale będą uzupełniały się na rabatce
  • Słyszałeś kiedyś o „roślinach wypełniających”? To rośliny wieloletnie, które wypełniają przestrzenie między innymi roślinami na rabatce. Jarzmianka (Astrantia) i werbena patagońska (Verbena) to doskonałe przykłady roślin tego typu.

rośliny wieloletnie rośliny wieloletnie

 

Przeczytaj więcej:
Przycinanie roślin wieloletnich: kiedy, jak i w jakim celu?

Przewiń do góry