Niezależnie od stylu twojego ogrodu, lawenda zawsze jest świetnym dodatkiem – pasuje zarówno do uporządkowanych i idealnych rabatek, jak i do dzikich i pozornie chaotycznych założeń. Jeśli umieścisz je we właściwych miejscach i otoczysz odpowiednią opieką, będą cieszyć oko przez wiele dziesięcioleci.

Cudowny zapach lawendy w ogrodzie

Niezależnie od stylu twojego ogrodu, lawenda zawsze jest świetnym dodatkiem – pasuje zarówno do uporządkowanych i idealnych rabatek, jak i do dzikich i pozornie chaotycznych założeń. Jeśli umieścisz je we właściwych miejscach i otoczysz odpowiednią opieką, będą cieszyć oko przez wiele dziesięcioleci.

Różne odmiany lawendy

Łacińska nazwa lawendy to Lavandula – nazwa pochodzi od łacińskiego czasownika „lavare” oznaczającego mycie lub kąpiel. Rzymianie używali lawendy dodając ją do wody do kąpieli ze względu na jej oszałamiający zapach. Na świecie występuje przeszło 45 gatunków i ponad 450 odmian tej rośliny. Kwiaty lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) są niebieskie, lecz możesz znaleźć także odmiany o białych, różowych lub fioletowych kwiatach. Oprócz lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) istnieje również lawenda francuska (Lavandula stoechas), którą niezwykle łatwo rozpoznać dzięki płatkom, które ozdabiają kwiatostany. Dodatkową zaletą obu tych roślin jest to, że są zimozielone – będą cieszyć oko także w zimie.

Atmosfera Morza Śródziemnego w twoim ogrodzie

Lawenda pochodzi z basenu Morza Śródziemnego – dzięki temu doskonale znosi zarówno upały, jak i okresy długotrwałej suszy. W dodatku każdego lata pięknie rozkwita, wypełniając twój ogród wyjątkową śródziemnomorską atmosferą. Dzięki olbrzymiej ilości nektaru w każdym kwiatostanie zapewnia ucztę pszczołom i motylom odwiedzającym twoje okolice. W dodatku lawenda sprawdzi się też idealnie jako niewielki żywopłot. Dzięki jadalnym kwiatom, krzewy lawendy nie zdziwią nikogo nawet w ogródku warzywnym, a jeśli nie masz miejsca w ogrodzie, możesz nawet zasadzić ją w doniczce. Nie zapomnij wtedy o tym, by podlewać ją regularnie.

Porady i przydatne wskazówki

Lawenda uwielbia słońce – im więcej go dostanie, tym mocniej i piękniej zakwitnie. Lawenda nie wymaga nawożenia. W razie konieczności możesz dodać do gleby odrobinę wapna. Jako roślina przystosowana do suszy i słońca, lawenda nie toleruje zbyt dużej ilości wody. Jeśli chcesz zadbać o zdrowy rozwój roślin, przycinaj je raz do roku po najsurowszych mrozach. Lawendę należy przyciąć do poziomu 10-15 centymetrów powyżej poziomu gleby, ale w każdym wypadku musisz zostawić choć trochę liści nad zdrewniałą łodygą. Jeśli chcesz, by rośliny były bardziej zwarte, przytnij czubki młodych pędów po kilku tygodniach. Pod koniec roku zadbaj o przycięcie zwiędłych kwiatostanów. Wysuszoną lawendę możesz umieścić w zapachowych torebkach – w ten sposób stworzysz pięknie pachnące odświeżacze powietrza z roślin z własnego ogrodu.

Ciekawostka

Zapach lawendy ma relaksujący wpływ na ludzi. W przeciwieństwie do os i mszyc, które go wprost nie cierpią.

Scroll to Top