Krwawnik pospolity na każdej rabacie

Szeroka gama kolorów sprawia, że krwawnik jest idealną rośliną na rabaty. Nic więc dziwnego, że cieszy się popularnością już od wielu lat. Spośród wielu odmian każdy z pewnością znajdzie swoją ulubioną. Pszczoły i motyle również będą zachwycone.

Rośliny miododajne

Mający dziesiątki drobnych kwiatów tworzących płaską główkę, krwawnik pospolity należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jego niezwykle bogatą paletę barw, w tym żółty, różowy, fioletowy, pomarańczowy, czerwony i biały, można podziwiać od czerwca do września. Każdy z pojedynczych kwiatów wytwarza nektar, który przyciąga pszczoły i motyle. Nieustannie wprowadzane są nowe odmiany.

Achillea i Achilles

Stara ludowa legenda głosi, że łacińska nazwa krwawnika – Achillea – związana jest z Achillesem, starożytnym greckim bohaterem, który za pomocą tej rośliny wyleczył ranę centaura Chirona. Wąskie, pierzaste liście wielu odmian krwawnika wydzielają zapach. Najniższe odmiany mają tylko około 10 centymetrów wysokości, podczas gdy najwyższe mogą z łatwością osiągnąć nawet 120 centymetrów.

Łatwy w uprawie

Krwawnik pospolity to łatwa w pielęgnacji roślina, która uwielbia pełne słońce. Należy go sadzić w dobrze przepuszczalnej glebie. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy krwawnik nie lubi mieć mokrych korzeni. Z wyjątkiem ciężkiej gliny odpowiedni jest każdy rodzaj gleby. Krwawnik może z łatwością wytrzymać suszę, więc należy go podlewać tylko w czasie długich okresów bez opadów. Aby doprowadzić do ponownego kwitnienia, wystarczy usunąć zwiędłe kwiaty.

Wskazówki dla miłośników krwawnika

  • Krwawnik doskonale sprawdza się jako kwiat cięty, który można również zasuszyć. Obecnie suszone kwiaty są bardzo modne, a w ten sposób można cieszyć oczy krwawnikiem jeszcze dłużej.
  • Krwawnik pięknie prezentuje się pośród traw ozdobnych, a także roślin o różnych kształtach kwiatów, takich jak jeżówka purpurowa (Echinacea), liatra (Liatris) czy kłosowiec (Agastache). Eksperymentuj z kolorami: posadź rośliny w podobnych lub kontrastujących odcieniach.
  • Wiosną co kilka lat podziel roślinę, a następnie ją przesadź. W ten sposób ją ożywisz i sprawisz, że będzie pięknie się prezentować na rabacie jeszcze przez wiele lat.

Krwawnik pospolity na każdej rabacie Krwawnik pospolity na każdej rabacie Krwawnik pospolity na każdej rabacie

Przeczytaj więcej:
Rośliny miododajne
Czym są byliny

Przewiń do góry