Kwitnące rośliny ogrodowe? Byliny to uczta dla oczu na wiele lat

Jeśli chcesz posadzić na rabacie kwitnące rośliny ogrodowe, koniecznie wybierz byliny. Będą zdobić Twój ogród od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Mogą ożywić ogród nawet zimą.

Przez cały rok

Byliny, czyli rośliny wieloletnie, robią dokładnie to, co sugeruje ich nazwa. Każdej wiosny wypuszczają pierwsze zielone liście, które stanowią niezwykle przyjemny widok. Wybierając byliny o różnych okresach kwitnienia, będziesz przez cały sezon cieszyć się zachwycającymi kwiatowymi kompozycjami w swoim ogrodzie.

Pomieszaj i dopasuj

Pierwiosnki (Primula) i miodunki (Pulmonaria) to piękne byliny kwitnące wiosną. Wiele bylin, na przykład jarzmianki (Astrantia) czy floksy (Phlox), kwitną latem. Są wśród nich również takie, które wydają się kwitnąć bez końca. Jest to na przykład werbena patagońska (Verbena bonariensis) czy gaura biała (Gaura lindheimeri), które kwitną do późnej jesieni. Typowe byliny kwitnące jesienią to astry (Aster) i zawilce chińskie (Anemone). Niektóre byliny, na przykład ciemiernik (Helleborus), kwitną nawet zimą.

Kwitnące rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe są często wykorzystywane do tworzenia łatwych w utrzymaniu ogrodów. To dobry pomysł, ponieważ eliminują one chwasty. Jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie dużo kwiatów, rośliny okrywowe także dobrze się sprawdzą. Masz do wyboru wiele bylin, które jednocześnie pokrywają ziemię i wypuszczają kwiaty. Najbardziej powszechna z nich to barwinek (Vinca), ale warto także wziąć pod uwagę epimedium (Epimedium), dąbrówkę rozłogową (Ajuga reptans) czy pelargonię pachnącą (Geranium).

Kwitnące rośliny ogrodowe, które przyciągają motyle

Sadząc w swoim ogrodzie kwitnące byliny, wyświadczasz także przysługę motylom. Kwitnące jesienią astry (Aster), szczeć (Dipsacus) i sadziec (Eupatorium) to byliny, które sprawią, że Twój ogród zaroi się od motyli, a także innych pięknych i pożytecznych owadów!

Porady

Z przycięciem bylin, które jesienią tracą liście, poczekaj do wiosny. Dzięki temu zimą będą one zachwycać swoimi pięknymi sylwetkami.

Kwitnące rośliny ogrodowe Kwitnące rośliny ogrodowe Kwitnące rośliny ogrodowe

Przeczytaj więcej:
Naparstnice nadadzą ogrodom nieco dzikiego charakteru
Lawenda: więcej życia w Twoim ogrodzie
Piwonie: barwne byliny
Rośliny cieniolubne: wspaniałe rozwiązanie, aby dodać zieleni i zapobiegać podtopieniom po intensywnym deszczu

Przewiń do góry