Masz mało miejsca na zewnątrz? Załóż wertykalny ogród

Wertykalne ogrody to bardzo popularny trend. Nic w tym dziwnego: wystarczy niewielka przestrzeń, żeby osiągnąć spektakularny efekt. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku mniejszych ogrodów miejskich oraz ogrodów na dachu lub balkonie. Świetnie sprawdzi się również w większych ogrodach. Użyj swojej magicznej różdżki i zamień surowy mur w żywą ścianę!

Kup lub zrób samodzielnie

Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, możesz zbudować wertykalny ogród z takich materiałów jak palety, pudełka, rynny lub foliowe woreczki. Obecnie dostępnych jest jednak coraz więcej gotowych systemów. Możesz je wykorzystać, żeby stworzyć przepierzenia w ogrodzie. Im gęściej posadzisz rośliny, tym mniej widoczna będzie sama konstrukcja.

Co posadzić?

W wertykalnym ogrodzie można wykorzystać wiele różnych roślin. Ważne jest jednak, aby wybrać te o płytkich korzeniach. Jeśli Twoja ściana jest dobrze nasłoneczniona, sprawdzą się na niej zawciągi (Armeria), dzwonki (Campanula), dąbrówki rozłogowe (Ajuga reptans), pelargonie pachnące (Geranium), liliowce (Hemerocallis) oraz seslerie (Sesleria). Żurawka (Heuchera), koleus i funkia preferują półcień. Zacieniona ściana to idealne miejsce dla runianki (Pachysandra) i barwinka (Vinca). Łącz ze sobą rośliny, które szczególnie lubisz!

Podlewanie i nawożenie

O wertykalny ogród dba się tak samo, jak o ten tradycyjny, ale nie trzeba się schylać. Aby rośliny zbytnio się nie rozrastały, należy jej przycinać, a te, które słabo rosną, zastąpić innymi. Częściej zdarza się to, gdy posadzimy rośliny w ziemi ogrodowej. Ziemia w wertykalnych ogrodach jest bardziej podatna na wysychanie, w związku z czym należy ją często podlewać i nie zapominać o nawożeniu. Upewnij się, że nadmiar wody ma gdzie spływać. Praktycznym rozwiązaniem jest system nawadniania kropelkowego, który w niektórych systemach jest już wbudowany.

Porady

  • Ponieważ woda ścieka w dół, rośliny najlepiej znoszące suszę należy sadzić na górze, a te, które kochają wilgoć, na dole.
  • Uwzględnij także rośliny jadalne, na przykład tymianek (Thymus), miętę (Mentha) czy dzikie truskawki (Fragaria vesca).
  • Ogród na ścianie sprawi, że latem Twój dom będzie chłodniejszy, a zimą zapewni mu dodatkową izolację.

 

Masz mało miejsca na zewnątrz? Załóż wertykalny ogród Masz mało miejsca na zewnątrz? Załóż wertykalny ogród Masz mało miejsca na zewnątrz? Załóż wertykalny ogród

Przeczytaj więcej:
Rodzaje bylin
Rośliny zimozielone, które możesz podziwiać przez cały czas
Rośliny jadalne

Przewiń do góry