Niech zielenią się ogrody!

Zazielenianie ogrodu to zawsze dobry pomysł – rośliny sprawiają, że zaczyna tętnić życiem i pozwala się zrelaksować z dala od najgorszych upałów. Zmień swój ogród we wspaniałą przestrzeń, z której będziesz czerpać wyłącznie przyjemność. Jak chcesz zazielenić swój ogród?

Więcej życia w twoim ogrodzie

Niezależnie od tego, jak mocno chcesz zazielenić swój ogród, każda mała zmiana przyniesie wiele korzyści. Nawet zastąpienie jednego kamienia rośliną sprawi, że twoje otoczenie zacznie tętnić życiem, a jeśli postawisz na mieszankę kwitnących bylin, możesz przygotować się na to, że twoja przestrzeń stanie się także bezpieczną przystanią dla motyli i pszczół. W ten sposób nie tylko zapewnisz sobie piękne widoki, ale także zadbasz o różnorodność biologiczną w swoim otoczeniu.

Piękno i ochłoda

Rośliny sprawiają, że upalne letnie dni stają się chłodniejsze – rzucają cień, osłaniając ziemię przed promieniami słońca, a dzięki parowaniu przez liście schładzają otoczenie. Działają lepiej niż parasol! Jeśli od czasu do czasu zdarzy się silna ulewa, rośliny ogrodowe doskonale zatrzymują część wody deszczowej, która dzięki temu powoli przenika do gleby, zapobiegając podtopieniom. To oznacza, że zielony ogród jest również odporny na warunki klimatyczne!

Zwalczanie stresu

Spędzanie czasu wśród zieleni przynosi spokój i koi skołatane nerwy. Wystarczy spojrzeć na zieleń, by zmniejszyć odczuwany poziom stresu, a wsłuchiwanie się w naturalne dźwięki, takie jak szelest liści i traw, pozwala się zrelaksować. Tę idyllę doskonale dopełnia zapach lawendy (Lavandula).

Wskazówki i pomysły

  • Zawsze znajdzie się miejsce na odrobinę zieleni. Dzięki roślinom takim jak dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans), dzwonki (Campanula), żurawce (Heuchera) oraz wieloletnie trawy ozdobne, możesz stworzyć ogród nawet na elewacji budynku. Możesz też posadzić zioła w doniczkach i pojemnikach!
  • Barwinek pospolity (Vinca minor), runianka (Pachysandra), paprocie, czyściec (Stachys) i floks skrzydlasty (Phlox subulata) to zimozielone byliny, które sprawią, że twój ogród pozostanie zielony przez cały rok.

Jeśli lubisz obserwować ptaki w swoim ogrodzie, zazielenianie jest doskonałym pomysłem – ptaki chętnie szukają pożywienia wśród roślin. Jeśli zamontujesz także poidełko dla ptaków, zmienisz go w prawdziwy ptasi raj.

Scroll to Top