Ogród fasadowy – zielony, zabawny i odporny na klimat

Jeśli Twojej ulicy przydałaby się dodatkowa dawka zieleni, stwórz ogród fasadowy z bylin: od zielonych roślin liściastych po bujnie kwitnące malwy, pelargonie i lawendę. Czy takie miłe powitanie w domu nie byłoby wspaniałe?

Plan „krok po kroku“ dla ogrodu fasadowego

Stworzenie ogrodu fasadowego jest bardzo łatwe. Usuń rząd płytek chodnikowych wzdłuż fasady domu i zastąp piasek odpowiednią ziemią ogrodową. Następnie zacznij sadzenie! Wybierz byliny w razie potrzeby wzbogacone o cebulki naturalizujące. Takie rośliny są silne i będą odrastać co roku, więc będziesz cieszyć się nimi przez wiele lat.

Ogród fasadowy – jakie byliny wybrać?

Wybierz byliny, które pasują do warunków panujących w Twoim ogrodzie: pomyśl o słońcu, półcieniu lub cieniu. Na przykład Malwa (Alcea rosea) to prawdziwy miłośnik słońca (i klasyk ogrodów fasadowych), podczas gdy hosty, zielony dywan (Pachysandra) i kosaciec (Epimedium) będą dobrze się rozwijać w cieniu. Więcej informacji na temat bylin można znaleźć na stronie www.perennialpower.pl.

Zieleń w fasadzie – od bujnej po minimalistyczną

W ogrodzie fasadowym można posadzić zaskakującą ilość bylin. Można na przykład zastosować mieszankę bylin kwitnących latem i jesienią, roślin liściastych, traw ozdobnych i roślin zimozielonych. W ten sposób można stworzyć żywy ogród, który wygląda atrakcyjnie przez wszystkie pory roku. Jeśli wolisz minimalistyczny wygląd, możesz wybrać jeden kolor lub szczególną odmianę rośliny, na przykład lawendę (Lavandula).

Odporność na warunki atmosferyczne i jeszcze więcej zalet

Dzięki zieleni elewacyjnej nie tylko uatrakcyjnisz swoją okolicę, ale także uodpornisz ją na działanie klimatu. Woda deszczowa może powoli przenikać do gleby pomiędzy roślinami (zapobiegając zalaniu w przypadku ulewy). Chłodzący efekt zieleni jest uroczy w gorące letnie dni.

Zieleń wpływa również korzystnie na atmosferę w sąsiedztwie – sprawia, że ludzie stają się bardziej towarzyscy. Wreszcie, co nie mniej ważne, zwiększasz bioróżnorodność: motyle i trzmiele szybko odnajdą drogę do nowej zieleni miejskiej.

Wskazówki i pomysły

  • Sprawdź w urzędzie gminy, czy obowiązują określone przepisy dotyczące ogrodów fasadowych.
  • Garaż lub szopa stojąca wzdłuż ulicy również skorzysta z odrobiny zieleni na elewacji.
  • Powiedz sąsiadom o swoich planach dotyczących ogrodu fasadowego. Możliwe, że będą chcieli się przyłączyć, dzięki czemu Twoja okolica stanie się jeszcze bardziej zielona, towarzyska i odporna na zmiany klimatu!

Więcej informacji na temat bylin można znaleźć na stronie www.perennialpower.pl.

Scroll to Top