Piwonie: barwne byliny

Piwonie są dość wyjątkową rośliną wieloletnią, a ponadto należą do najstarszych odmian ozdobnych roślin uprawnych. Ich kuliste pąki otwierają się, ukazując prawdziwie sensacyjne kwiaty. Maj i czerwiec to okres, kiedy piwonie przykuwają wzrok w ogrodzie każdego szczęściarza, który je zasadził.

Znane od wieków

Chociaż ich kwiaty przypominają róże, w ogóle nie są one z nimi spokrewnione. Większość piwonii to byliny zielne, podczas gdy róże są roślinami drzewiastymi. Łacińska nazwa tego gatunku, Paeonia, wywodzi się od imienia lekarza greckich bogów — Pajeona. Kwiaty te można podziwiać na wielu starych obrazach, które powstały kilkaset lat temu w okresie złotego wieku malarstwa holenderskiego. Zatem nie ulega wątpliwości, że nawet dawni mistrzowie holenderscy nie potrafili się oprzeć ich niezwykłemu pięknu.

Wszystkie barwy piwonii

Piwonie składają się z wielu setek odmian, od bardzo rzadkich po bardzo znane. Ich kwiaty, które mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, reprezentują całą gamę kolorów, od barwy białej po pomarańczową, różową i głęboką czerwień. Niektóre z nich zmieniają kolor, gdy dojrzewają, a inne są z kolei dwubarwne, przy czym niemal wszystkie odmiany charakteryzują się cudowną wonią. Poza tym dobrze nadają się na kwiaty cięte.

Radość przez wiele lat

Gdy wiosną pojawiają się ich pędy, już wtedy jest na co popatrzeć, ale prawdziwe przedstawienie zaczyna się w maju i czerwcu, kiedy piwonie kwitną. Niektóre z tych roślin wytwarzają kwiaty w pierwszym roku, a inne potrzebują na to więcej czasu. Niemniej jednak, gdy piwonie się przyjmą, będziesz się nimi cieszyć przez wiele lat. Faktem jest, że im dłużej pozostaną w tym samym miejscu, tym więcej kwiatów będą wytwarzać. Z końcem czerwca rośliny przestają kwitnąć i szykują się do rozkwitu w kolejnym roku.

Porady

  • Piwonie kochają słońce, więc potrzebują miejsca, w którym będą wystawione na działanie słońca przez co najmniej sześć godzin dziennie. Wówczas naprawdę rozkwitają.
  • Musisz im ponadto zapewnić wystarczająco dużo miejsca, gdyż nie lubią rywalizować z innymi roślinami.
  • Sadzi się je w miejscu, w którym nigdy wcześniej nie rosły piwonie, w przeciwnym razie przed sadzeniem należy dokładnie wymienić podłoże.
  • Piwonie wymagają gleby z dobrym drenażem. Jeśli gleba w ogrodzie zawiera dużo wilgoci, w miejscu sadzenia wysyp trochę ziemi i sadź piwonie na podwyższonej rabacie.
  • W przypadku wyższych okazów stosuj różnego rodzaju podpory, gdyż po deszczu pąki piwonii mogą stawać się ciężkie.

 

Piwonie: barwne byliny Piwonie: barwne byliny Piwonie: barwne byliny

Przeczytaj więcej:
Lawenda: więcej życia w Twoim ogrodzie
Agapant: ciesz się latem

Scroll to Top