Pomóż dzikim pszczołom, sadząc byliny wokół domków dla owadów

Wielu gatunkom dzikich pszczół grozi obecnie wyginięcie. Na szczęście możesz im pomóc, budując dla nich schronienia i sadząc odpowiednie rośliny. Jednym z najprostszych sposobów jest zbudowanie domku dla owadów i otoczenie go bylinami. Takie rozwiązanie zwiększa różnorodność biologiczną i wprowadza więcej życia do twojego ogrodu.

Zrób to sam – albo kup gotowe rozwiązanie

Dzikie pszczoły żyją samotnie, samodzielnie poszukując pyłku i nektaru oraz budując gniazda dla swoich jaj. Jeśli chcesz pomóc pszczołom gniazdującym nad ziemią, jednym z najlepszych rozwiązań będzie zbudowanie i ustawienie domków dla owadów. Jeśli nie czujesz się na siłach, w sklepach z pewnością znajdziesz gotowe rozwiązanie. Sam domek nie musi być skomplikowany – miejsce na gniazdo wykonasz z kamienia lub drewna, wystarczy tylko wywiercić w nim otwory o różnych średnicach. Możesz też użyć roślin z pustymi w środku łodygami, na przykład bambusa lub trzciny – są idealne dla pszczół. Jeśli poszukujesz inspiracji, zajrzyj do internetu – znajdziesz tam naprawdę wiele pomysłów na domek dla owadów.

Nektar i pyłki dla pszczół

Dzikie pszczoły mają ograniczony zasięg lotu, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości kwiatów w najbliższym otoczeniu. Warto wiedzieć, że te pożyteczne owady uwielbiają byliny, w tym między innymi lawendę (Lavandula), chabry (Centaurea), łubin (Lupinus), słoneczniczki (Heliopsis), majeranek (Origanum), czarcikęs (Succisa) oraz miodunki (Pulmonaria). Warto postawić na byliny o różnych okresach kwitnienia – pierwsze dzikie pszczoły pojawiają się w marcu, a bzyczeniem ostatnich można się cieszyć jeszcze w październiku. Dzięki temu zadbasz o to, by wszystkie miały dostęp do wystarczającej ilości nektaru i pyłku. Jeśli zadbasz o odpowiednie zróżnicowanie, zamienisz swój ogród w prawdziwy raj dla dzikich pszczół.

Czy wiesz, że…

  • Otwór domku dla owadów najlepiej skierować na południe? Pszczoły lubią wygrzewać się na słońcu.
  • Wyłącznie samice dzikich pszczół mają niewielkie żądła, ale używają go niezwykle rzadko?
  • Niektóre dzikie pszczoły przylatują tylko na wybrane odmiany i rodzaje roślin – są bardziej wyspecjalizowane. Inne są mniej wybredne, natomiast większość z nich plasuje się pośrodku?

Scroll to Top