Posadź byliny i zmień swój ogród w raj dla pszczół

Niezależnie od tego, czy masz ogród czy balkon, kwitnące byliny sprawią, że stanie się on cudownym schronieniem dla pszczół. Dzięki temu towarzyszyć Ci będzie nie tylko przyjemne dla ucha bzyczenie dzikich i miodnych pszczół, ale otoczysz się również pięknymi kwiatami. Co więcej, możesz się nimi cieszyć rok po roku. 

Rośliny miodne

Wiele bylin produkuje nektar i pyłek, które stanowią pokarm dla pszczół. Z tego powodu są one znane jako „rośliny miodne”. Pszczoły transportują pyłek do ula w specjalnych koszyczkach na tylnych nóżkach. Obserwując je uważnie, można zobaczyć zebrane granulki pyłku. Latając z kwiatka na kwiatek, pszczoły biorą udział w zapylaniu, dzięki czemu rośliny produkują nasiona i owoce.

Drogowskazy dla pszczół

Pszczoły nie mogą się oprzeć zapachom i kolorom kwiatów. Wiele kwiatów ma jednak dodatkowego asa w rękawie: plamy i paski, które wskazują drogę do nektaru. Przyjrzyj się kiedyś kwiatom penstemona (Penstemon) lub bodziszka (Geranium). Są one niczym miodowe drogowskazy pokazujące pszczołom, gdzie mają wylądować.

Różnorodność

Posadź różne rodzaje roślin, które będą kwitły przez cały rok, począwszy od miodunki (Pulmonaria) wczesną wiosną po astry (Aster) jesienią. Spraw, aby Twoja przystań dla pszczół składała się z roślin we wszystkich kolorach tęczy, zarówno tych o dużych, jak i nieco mniejszych kwiatach. Mali, choć nieco hałaśliwi goście gromadzący się przy Twoich kwiatach z pewnością sprawią Ci dużo radości. Dla nich to symbiotyczny związek. Dla Ciebie – czysta przyjemność!

Czy wiesz, że…

  • Trzmiele należą do grupy znanej również pod nazwą „dzikie pszczoły”?
  • Różne gatunki pszczół preferują określone gatunki roślin? Szałwia (Salvia), lawenda (Lavandula), rdest (Persicaria), baptysja błękitna (Baptisia) i dzielżan (Helenium) to tylko kilka roślin, które pszczoły wręcz uwielbiają.
  • Pyłek wytwarzany przez poszczególne gatunki roślin ma charakterystyczny kolor?
  • Ilość nektaru produkowanego przez kwiaty zmienia się w ciągu dnia?

Posadź byliny i zmień swój ogród w raj dla pszczół Posadź byliny i zmień swój ogród w raj dla pszczół Posadź byliny i zmień swój ogród w raj dla pszczół

Przeczytaj więcej:
Rośliny miododajne
Lawenda: więcej życia w Twoim ogrodzie
Krwawnik pospolity na każdej rabacie
Kwitnące rośliny ogrodowe? Byliny to uczta dla oczu na wiele lat

Przewiń do góry