Byliny baldaszkowate mają wiele zalet, a wygląd jest zdecydowanie jedną z nich. Owady – zarówno bzygi, pszczoły, jak i motyle wprost uwielbiają do nich przylatywać. Co więcej, gdy rośliny przekwitną, do ogrodu zawitają ptaki poszukujące nasion. Można śmiało powiedzieć, że zasługują na miejsce na grządce w każdym ogrodzie.

Przejrzystość Każdy baldach lub kwiatostan składa się z mniejszych baldachów z wieloma kwiatami wypełnionymi pyłkiem i nektarem. Dzięki charakterystycznej budowie, byliny baldaszkowate są przejrzyste. Dzięki temu wyglądają zachwycająco w grupach, ale potrafią także doskonale wpasować się w inne kompozycje kwiatowe, między innymi wśród roślin z wiechami. Koper (Anethum), fenkuł włoski (Foeniculum), trybula ogrodowa (Myrrhis) i arcydzięgiel litwor (Angelica) to przykłady roślin baldaszkowatych. Krwawnik (Achillea) jest prawdopodobnie najbardziej znaną rośliną baldaszkowatą występującą w ozdobnych ogrodach, jednak lista nie kończy się na nim. Kilka przykładów: Krwawnik – Achillea Kwitnienie: Od czerwca do września; kwitnie w kolorach żółtym, różowym, fioletowym, pomarańczowym lub czerwono-białym Umiejscowienie: W pełnym słońcu Wskazówka: Co kilka lat podziel krwawnik wiosną, by cieszył oczy przez wiele sezonów. Trybula leśna – Anthriscus sylvestris Kwitnienie: Od maja do czerwca; kwiaty w kolorze bieli Umiejscowienie: W miejscu częściowo zacienionym lub nasłonecznionym Dzika odmiana tej rośliny może być najbardziej znaną rośliną baldaszkowatą w tej części świata. Bunium śródziemmomorskie – Bunium bulbocastanum Kwitnienie: Od czerwca do lipca; kwiaty w kolorze bieli Umiejscowienie: W miejscu częściowo zacienionym lub nasłonecznionym Wszystkie części tej rośliny są jadalne – smak jej bulw nie różni się od smaku słodkich kasztanów. Wzdęcin Fischera – Cenolophium denudatum Kwitnienie: Od czerwca do września; kwiaty w kolorze bieli Umiejscowienie: W miejscu częściowo zacienionym, całkowicie zacienionym lub nasłonecznionym Roślina uwielbiana przez wielu hodowców ze względu na długi okres kwitnienia i to, że kwitnie również w cieniu. Marchew zwyczajna – Daucus carota Kwitnienie: Od czerwca do października; kwiaty w kolorze bieli Umiejscowienie: W pełnym słońcu Wieczorem kwiat zamyka się, by rano ponownie rozwinąć się w baldach. Patrynia driakwiolistna – Patrinia scabiosifolia Kwitnienie: Od czerwca do lipca; kwiaty w kolorze żółci Umiejscowienie: W miejscu częściowo zacienionym lub nasłonecznionym Jesienią liście tej rośliny nabierają czerwonawego zabarwienia. Ochłystka złocista – Zizia aurea Kwitnienie: Od maja do lipca; kwiaty w kolorze żółci Umiejscowienie: W miejscu częściowo zacienionym lub nasłonecznionym Podobnie jak trybula leśna, ochłystka zakwita nieco wcześniej w ciągu roku. Czy wiesz, że… • Wiele roślin baldaszkowatych to rośliny, na których żywią się i żyją motyle? Na przykład motyle z rodziny paziowatych składają jaja na marchwi zwyczajnej. • Nie wszystkie należą do rodziny baldaszkowatych (Apiaceae lub Umbelliferae)? Na przykład krwawnik należy do rodziny astrowatych, a ochłystka złocista do rodziny przewiertniowatych. • Najlepiej przyciąć je po zimie? Zimą owady znajdują schronienie wśród liści i łodyg – poza tym nawet zimą cieszą oko swoim pięknym wyglądem.

Przejrzystość

Każdy baldach lub kwiatostan składa się z mniejszych baldachów z wieloma kwiatami wypełnionymi pyłkiem i nektarem. Dzięki charakterystycznej budowie, byliny baldaszkowate są przejrzyste. Dzięki temu wyglądają zachwycająco w grupach, ale potrafią także doskonale wpasować się w inne kompozycje kwiatowe, między innymi wśród roślin z wiechami. Koper (Anethum), fenkuł włoski (Foeniculum), trybula ogrodowa (Myrrhis) i arcydzięgiel litwor (Angelica) to przykłady roślin baldaszkowatych. Krwawnik (Achillea) jest prawdopodobnie najbardziej znaną rośliną baldaszkowatą występującą w ozdobnych ogrodach, jednak lista nie kończy się na nim.

Kilka przykładów:

Krwawnik – Achillea

Kwitnienie: Od czerwca do września; kwitnie w kolorach żółtym, różowym, fioletowym, pomarańczowym lub czerwono-białym
Umiejscowienie: W pełnym słońcu
Wskazówka: Co kilka lat podziel krwawnik wiosną, by cieszył oczy przez wiele sezonów.

Trybula leśna – Anthriscus sylvestris

Kwitnienie: Od maja do czerwca; kwiaty w kolorze bieli
Umiejscowienie: W miejscu częściowo zacienionym lub nasłonecznionym
Dzika odmiana tej rośliny może być najbardziej znaną rośliną baldaszkowatą w tej części świata.

Bunium śródziemmomorskie – Bunium bulbocastanum

Kwitnienie: Od czerwca do lipca; kwiaty w kolorze bieli
Umiejscowienie: W miejscu częściowo zacienionym lub nasłonecznionym
Wszystkie części tej rośliny są jadalne – smak jej bulw nie różni się od smaku słodkich kasztanów.

Wzdęcin Fischera – Cenolophium denudatum

Kwitnienie: Od czerwca do września; kwiaty w kolorze bieli
Umiejscowienie: W miejscu częściowo zacienionym, całkowicie zacienionym lub nasłonecznionym
Roślina uwielbiana przez wielu hodowców ze względu na długi okres kwitnienia i to, że kwitnie również w cieniu.

Marchew zwyczajna – Daucus carota

Kwitnienie: Od czerwca do października; kwiaty w kolorze bieli
Umiejscowienie: W pełnym słońcu
Wieczorem kwiat zamyka się, by rano ponownie rozwinąć się w baldach.

Patrynia driakwiolistna – Patrinia scabiosifolia

Kwitnienie: Od czerwca do lipca; kwiaty w kolorze żółci
Umiejscowienie: W miejscu częściowo zacienionym lub nasłonecznionym
Jesienią liście tej rośliny nabierają czerwonawego zabarwienia.

Ochłystka złocista – Zizia aurea

Kwitnienie: Od maja do lipca; kwiaty w kolorze żółci
Umiejscowienie: W miejscu częściowo zacienionym lub nasłonecznionym
Podobnie jak trybula leśna, ochłystka zakwita nieco wcześniej w ciągu roku.

Czy wiesz, że…

  • Wiele roślin baldaszkowatych to rośliny, na których żywią się i żyją motyle? Na przykład motyle z rodziny paziowatych składają jaja na marchwi zwyczajnej.
  • Nie wszystkie należą do rodziny baldaszkowatych (Apiaceae lub Umbelliferae)? Na przykład krwawnik należy do rodziny astrowatych, a ochłystka złocista do rodziny przewiertniowatych.
  • Najlepiej przyciąć je po zimie? Zimą owady znajdują schronienie wśród liści i łodyg – poza tym nawet zimą cieszą oko swoim pięknym wyglądem.

Scroll to Top