Przycinanie roślin wieloletnich: kiedy, jak i w jakim celu?

Przycinanie to przyjemna praca w ogrodzie. Dzięki przycinaniu rośliny wieloletnie zyskają więcej przestrzeni i dostępu do światła. Odpowiednią porą na takie prace jest wczesna wiosna. Możesz to traktować jako część wiosennych porządków. Ale bez obaw — to dziecinne proste.

Pomocna dłoń

Przycinanie nie jest niczym innym, jak pozbywaniem się martwych łodyg i liści z poprzedniego sezonu. Niektóre rośliny same zrzucają liście, które potem pokrywają ogród. Inne natomiast, jak na przykład epimedium (Epimedium) czy żeleźniak (Phlomis), potrzebują Twojej pomocy. Obumarłe łodygi i liście należy obciąć prawie przy samej ziemi, używając do tego nożyc ogrodowych lub sekatora.

Zasady przycinania

W przypadku bylin bardzo ważna jest pora przycinania. Jesienią pozostaw liście bez ingerencji, dzięki czemu będą chronić roślinę przed niekorzystną, zimową aurą. Najlepszym czasem na tego typu prace jest początek marca. Należy się jedynie upewnić, że nie będzie już przymrozków. Uważaj również, aby nie uszkodzić młodych pędów. Te drobne pędy staną się dojrzałymi roślinami, często większymi niż te w poprzednim roku! Jeśli to możliwe, nie usuwaj obciętych liści, gdyż po naturalnym procesie rozkładu użyźnią glebę w ogrodzie.

Krótki przewodnik

Rośliny zimozielone, które wciąż dobrze się trzymają, nie muszą być przycinane. Paprocie i trawy ozdobne, które nie wyglądają dobrze, można ściąć do wysokości mniej więcej 10 cm ponad powierzchnię gleby. Usuń nieładnie wyglądające liście z roślin, takich jak ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) czy bergenia (Bergenia), dzięki czemu odzyskają one świeży wygląd. Jeśli zajdzie taka potrzeba, bluszcz (Hedera) można przycinać o dowolnej porze roku, nawet za pomocą elektrycznej przycinarki do żywopłotów. Wówczas będzie rósł bardziej gęsty. Lawenda (Lavandula) powinna być przycinana aż do wysokości nieco powyżej zdrewniałych bezlistnych łodyg. Wykonuje się to pod koniec marca lub na początku kwietnia, po czym na zielonych pędach pojawiają się liście.

Czy wiesz, że latem też przycina się rośliny? Jest to w zasadzie rodzaj usuwania martwych części roślin — regularne usuwanie przekwitłych kwiatów zachęca roślinę do wytwarzania nowych.

Przycinanie Przycinanie Przycinanie

Przeczytaj więcej:
Rośliny zimozielone, które możesz podziwiać przez cały czas
Rośliny jadalne

Scroll to Top