Rośliny balkonowe mogą wywołać uśmiech na Twojej twarzy

Rośliny balkonowe sprawiają, że Twój balkon jest jeszcze ładniejszy. Poprawiają Ci także nastrój, ponieważ na tym polega ich tajemnicza moc. Starannie dobierając różne byliny, możesz cieszyć się pięknym balkonem aż do późnego lata

Niezawodne rośliny balkonowe

Ogród na balkonie oznacza sadzenie roślin w doniczkach i pojemnikach. Na szczęście istnieje wiele bylin, które doskonale się do tego nadają. Czy Twój balkon wystawiony jest na światło słoneczne i silne wiatry? Jeśli tak, wybierz byliny śródziemnomorskie, takie jak lawenda (Lavandula) czy rozmaryn (Rosmarinus). Rozchodnik (Sedum) i pszonak (Erysimum) także świetnie sobie radzą w trudnych warunkach.

Sadź w pionie

Pionowe ogrody to rozwiązanie pozwalające cieszyć się roślinami na balkonie, ponieważ nie zajmują one wówczas dużo miejsca na podłodze. Specjalne kratki zapewniają idealne wsparcie dla roślin pnących. Możesz także pokryć roślinami tylną ścianę lub przepierzenie między balkonami. Do zbudowania pionowego ogrodu wykorzystaj takie elementy jak palety, pudełka, rynny czy wypełnione torfem rękawy foliowe, w których uprawia się rośliny. Możesz nawet zbudować żywą ścianę przy użyciu gotowych systemów.

Łatwy w uprawie ogród warzywny na balkonie

Na balkonie możesz uprawiać nawet warzywa, wykorzystując do tego kwadratowy pojemnik lub kilka doniczek. Jadalne byliny takie jak mięta (Mentha) czy tymianek (Thymus) sprawiają, że uprawianie warzyw na balkonie to sama przyjemność. Rośliny te mają dodatkowo piękne kwiaty.

Porady

  • Daj się ponieść wyobraźni i sadź rośliny balkonowe w najróżniejszych pojemnikach, puszkach i koszach. Pamiętaj, żeby w dnie zrobić otwory, przez które będzie wydostawała się zbyt duża ilość wody.
  • Małe nasłonecznienie lub cień? Nie szkodzi! Wciąż możesz mieć piękny balkon, sadząc rośliny, które uwielbiają cień, na przykład funkię (Hosta), bluszcz (Hedera) czy bodziszka (Geranium).
  •  Możesz także wybrać rośliny, które przyciągają pszczoły i motyle. Wówczas pozostanie Ci już tylko podziwianie cudów natury tuż za progiem.

Rośliny balkonowe mogą wywołać uśmiech na Twojej twarzy Rośliny balkonowe mogą wywołać uśmiech na Twojej twarzy Rośliny balkonowe mogą wywołać uśmiech na Twojej twarzy

Przeczytaj więcej:
Rośliny wieloletnie sprawiają, że uprawianie ogródka warzywnego jest łatwe i przyjemne
Masz mało miejsca na zewnątrz? Załóż wertykalny ogród

Przewiń do góry