Rośliny cieniolubne: wspaniałe rozwiązanie, aby dodać zieleni i zapobiegać podtopieniom po intensywnym deszczu

Kostka czy rośliny? Jeżeli Twój ogród jest cienisty, może Ci się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie bruk lub kostka. Czy nie lepiej jednak stworzyć piękny, pełen życia ogród, używając roślin lubiących cień?

Zielone i długowieczne

Jeżeli Twój ogród jest nasłoneczniony przez dwie godziny dziennie, jest to ogród cienisty. Ogrody nasłonecznione przez około cztery dziennie, nazywane są półcienistymi. Czy wiesz, że niektóre rośliny mogą rosnąć nawet w najciemniejszych częściach Twojego ogrodu? Pomimo że rośliny potrzebują światła słonecznego, wiele bylin może rosnąć i rozwijać się przy słabym naświetleniu. Dobrym przykładem jest kopytnik pospolity (Asarum), runianka japońska (Pachysandra) i paprocie. Cieniolubne rośliny doskonale zadomowią się w najciemniejszych zakamarkach ogrodu.

Rośliny cieniolubne w połączeniu z kwitnącymi bylinami

Byliny liściaste bardzo dobrze rozwijają się w cieniu wraz z bylinami kwitnącymi. Do bylin kwitnących, które świetnie rozwijają się w cieniu, zaliczyć można m.in. brunerę wielkolistną (Brunnera macrophylla), ciemiernika (Helleborus) i kirengeszomę dłoniastą (Kirengeshoma). Istnieje też wiele bylin, które tolerują zarówno słońce, jak i cień. Zalicza się do nich omieg wschodni (Doronicum orientale), serduszka (Dicentra) i bodziszek (Geranium). Jako że są to byliny, będziesz się nimi cieszyć latami.

Dobrze odwadniany ogród

Rośliny w ogrodzie nie tylko sprawiają, że staje się on piękny, ale poprawiają też jego odwadnianie po intensywnym deszczu. Zastosowanie bruku lub kostki w ogrodzie może doprowadzić do podtopień po ulewie. Nie będzie to miało miejsca w zielonym ogrodzie, gdzie deszczówka może bez problemu przesiąkać między roślinami i wsiąkać w ziemię. Same liście roślin przechwytują część deszczu, który później wyparowuje. Dzięki roślinom cieniolubnym nawet najbardziej zacieniony ogród może stać się „deszczoodporny”.

Porady

  • Rośliny o białych kwiatach lub jasno zabarwionych liściach rozjaśnią zacieniony ogród lub rabatę. Dzieje się tak, ponieważ odbijają one światło, docierające do tych miejsc w małych ilościach. Dlaczego nie wykorzystasz tego zjawiska?
  • W cieniu doskonale rozwijać będą się też najróżniejsze zioła i rośliny jadalne, takie jak klajtonia przeszyta, czosnek niedźwiedzi i wasabi.

Rośliny cieniolubne Rośliny cieniolubne Rośliny cieniolubne

Dowiedz się więcej
Rośliny jadalne

Przewiń do góry