Dzięki mnogości dostępnych kolorów, szałwia może być prawdziwą gwiazdą ogrodu. Z pewnością ucieszy cię informacja, że doskonale znosi okresy suszy, a dodatkowo kwitnie niemal przez cały czas. Zapach liści i kwiatów sprawia, że to idealny wybór na rabatkę.

Szałwia – sposób na cieszenie się pięknem kwiatów przez długi czas

Jasnotowate, czyli… wargowe

Pszczoły i motyle uwielbiają delektować się nektarem wytwarzanym przez kwiaty, których kształt wyraźnie wskazuje na przynależność szałwii do rodziny roślin jasnotowatych, nazywanych także wargowymi. Jej nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa salvus oznaczającego zdrowie. Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z najbardziej znanych odmian ze względu na różnorodność. Wyróżnia się fioletowo-niebieskimi kwiatami. Istnieje jednak również wiele innych odmian, których kwiaty są we wszystkich kolorach tęczy. Różnią się wysokością, ale ich wspólną cechą są nietypowe łodygi o kwadratowym przekroju. Łodygi szałwii łąkowej (Salvia pratensis) mają ciemny kolor, z którymi doskonale kontrastują fioletowo-niebieskie kwiaty.

Różne odmiany szałwii

Większość odmian jest odporna na niskie temperatury. Warto jednak pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich gatunków! Na przykład szałwia błotna (salvia uliginosa), której cechą charakterystyczną jest zdolność rozwoju nawet na suchej glebie, znosi mrozy do 10°C. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym występują surowe zimy, warto rozważyć ochronę tych roślin warstwą mulczu organicznego z liści, siana lub obciętych gałązek i łodyg. Szałwia rozkwita błękitnymi i niebieskimi kwiatami od sierpnia do października. Może osiągać nawet 1,5 metra wysokości. Szałwia Hot Lips (Salvia microphylla) charakteryzująca się wyjątkowymi czerwono-białymi kwiatostanami i drobnymi liśćmi, którym zawdzięcza swoją łacińską nazwę, również słabo znosi mroźne temperatury. Szałwia jesienna (Salvia greggi) kwitnie z kolei od czerwca do pierwszych przymrozków. Co więcej, w sklepach znajdziesz aż 20 różnych kolorów.

Jesienne kolory

Zapewnij szałwii osłonięte, ale słoneczne miejsce i zadbaj o to, by gleba była odpowiednio odwodniona. Można łączyć różne odmiany szałwii lub sadzić je w pobliżu innych bylin. W czerwcu, z nadejściem lata, możesz przyciąć rośliny poniżej wierzchołka. Po kilku tygodniach podziękują ci kwitnąc ponownie, wypełniając twój ogród kolorami na jesień. Całą roślinę należy przyciąć dopiero po zimie, aby zachęcić ją do wypuszczenia nowych pędów przy podstawie.

Ciekawostka

Nazwa szałwii pochodzi od łacińskiego słowa salvus oznaczającego zdrowie. Nazwa nawiązuje do leczniczych właściwości szałwii lekarskiej (Salvia officinalis).

Close up Salvia wit Close up Salvia Close up Salvia paars

Salvia with butterfly paars Salvia

Scroll to Top