Trawy ozdobne: eleganckie sylwetki w ogrodzie

Trawy ozdobne stają się coraz bardziej popularne. Z uwagi na ich piękny, naturalny wygląd, nie powinno to dziwić. Sylwetki, które tworzą łodygi i pióropusze, nadają ogrodowi wyjątkowego charakteru przez cały rok. Wisienką na torcie jest ich zimowa odsłona: delikatna warstewka szronu sprawia, że ogród zmienia się w zimową krainę czarów.

Zachwycające

Późną jesienią trawy, które nie są wiecznie zielone, przybierają słomiany kolor. Ich martwe łodygi tworzą niezwykłe sylwetki, które elegancko kołyszą się na wietrze i hipnotyzują nas delikatną warstewką szronu. Z przycięciem traw do wysokości od 5 do 10 cm nad ziemią można poczekać do marca lub kwietnia. Wtedy natychmiast zaczną wypuszczać nowe, świeże liście. Dzięki temu można cieszyć nimi wzrok rok po roku. Sylwetki traw wiecznie zielonych wyglądają równie zachwycająco. Tych traw nie trzeba nawet przycinać: wystarczy usunąć mniej atrakcyjne liście.

Trwałe, łatwe w utrzymaniu rośliny

Zimą sylwetki traw są nie tylko piękne, ale chronią także owady i małe ssaki. Ptaki wydziobują ziarna z pióropuszy, a z łodyg i liści budują swoje gniazda. Bez względu na to, czy Twój ogród jest pełen słońca, czy częściowo bądź całkowicie zacieniony, dostępnych jest tak wiele gatunków traw ozdobnych, że na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie. Co więcej, trawy to rośliny trwałe i łatwe w utrzymaniu.

Tak wiele odmian, tak wiele zastosowań

Trzcina pospolita (Calamagrostis), rozplenica oścista (Pennisetum), miskant (Miscanthus), japońska trawa kaskadowa (Hakonechloa), proso rózgowe (Panicum), turzyca (Carex) czy owsica (Helictotrichon)… To tylko kilka traw o niezwykłej zimowej sylwetce. Można posadzić je w dużych kępach lub jako specjalne okazy. W obu przypadkach warto je połączyć z kwitnącymi roślinami wieloletnimi, na przykład ciemiernikiem korsykańskim (Helleborus argutifolius). Trawy zasadzone w doniczkach doskonale sprawdzą się także jako ozdoba patio lub balkonu.

Interesujące fakty

Podobnie jak zboża, trawy ozdobne należą do jednej z największych rodzin roślin: wiechlinowatych, czyli traw.

Sylwetki Sylwetki Sylwetki

Przeczytaj więcej:
Trawy ozdobne w romantycznym ogrodzie

Scroll to Top