Tryumfalny powrót hosty

Hosty, czyli funkie, to bardzo wytrzymałe kwiaty, które sprawdzą się doskonale w wielu miejscach, niezależnie od warunków. Dzięki pięknym liściom i prostej pielęgnacji, te byliny nieustannie zyskują na popularności. W dodatku oferują szeroki wybór kolorów i wzorów – od ciemnej zieleni po błękit, od plamek po wariegację. Zróżnicowane hosty będą sprawiały radość przez wiele miesięcy, a nawet przez lata!

Warianty kolorystyczne

Hosty pochodzą z północno-wschodniej Azji. W 1784 roku pierwsze nasiona trafiły z chińskiego portu Makau do Jardin des Plantes w Paryżu. Początkowo roślina trafiła do wyszukanych kolekcji, jednak obecnie cieszy się znacznie większą popularnością wśród wielu miłośników zieleni. Nie powinno to dziwić nikogo, zwłaszcza biorąc pod uwagę piękne liście charakteryzujące się różnymi rozmiarami, kształtami i kolorami – od szarości i błękitu, aż po wariegowane liście w odcieniach bieli i zieleni. Co więcej, w lecie pojawiają się także smukłe pędy z białymi, niebieskimi bądź różowymi kwiatami, które zdecydowanie cieszą oko.

Gdzie zasadzić hosty?

Hosty uwielbiają wilgotną glebę i nawóz organiczny. Większość gatunków tej rośliny rozwija się najlepiej w częściowo zacienionym miejscu. Podstawowa zasada mówi, że funkie z błękitnymi liśćmi radzą sobie najlepiej w cieniu, z kolei funkie żółtolistne znacznie lepiej znoszą ekspozycję na światło słoneczne. Im większy stopień wariegacji na liściach, tym gorzej zniosą wystawienie na działanie słońca. Hosty z grubszymi liśćmi z kolei dużo lepiej poradzą sobie z większym nasłonecznieniem. Funkie wyglądają doskonale w dekoracyjnych doniczkach, na rabatkach wśród innych kwiatów, przy oczkach wodnych oraz jako pojedyncze rośliny. Najniższe odmiany rosną na wysokość około 10 centymetrów, z kolei najwyższe mogą osiągnąć ponad metr.

Odstraszanie ślimaków

Dużym problemem w uprawie funkii mogą być ślimaki, które chętnie atakują te rośliny. Na szczęście istnieje wiele przyjaznych dla środowiska metod ochrony twoich kwiatów przed tymi stworzeniami. Bardzo ważne jest regularne zbieranie ślimaków – najlepiej robić to wieczorem. To połowa sukcesu! Stworzenie dużego okręgu wokół rośliny lub doniczki, wyłożonego potłuczonymi skorupami lub zmieloną kawą – to pomoże ci utrzymać ślimaki z dala. Opryskiwanie funkii roztworem czosnku granulowanego w wodzie także powinno sprawić, że ślimaki będą omijać ją szerokim łukiem.

Ciekawy pomysł

Stwórz rabatkę z hostami i innymi roślinami charakteryzującymi się różnymi kolorami liści. Rozmieść wyższe odmiany z tyłu, pozostawiając z przodu miejsce dla roślin niskopiennych.

Ciekawostki

  • Hosty są także znane jako funkie.
  • Istnieje ponad 7000 odmian tej rośliny.
  • Rośliny zawdzięczają swoją nazwę Nicolausowi Hostowi, lekarzowi cesarza Franciszka II Habsburga, który żył w latach 1761-1834.
  • Niektóre kwiaty mają naprawdę zniewalający zapach.
  • Hosty nie są zimozielonymi roślinami. Jesienią obumierają, a następnie odradzają się na wiosnę.
  • Hosty są bardzo odporne na różne warunki. Niektóre odmiany mogą z łatwością przetrwać temperatury sięgające -40°C – nawet w doniczkach!
  • Wariegowane liście funkii są jak linie papilarne – nie ma dwóch identycznych liści!

Scroll to Top