Wiosenna pielęgnacja bylin

Nie możesz się już doczekać pracy w ogrodzie? To czas, kiedy zaczyna być coraz cieplej, a w ogrodzie pojawiają się pierwsze byliny. Zatem nie pozostaje nic innego, jak zakasać rękawy i zabrać się za przycinanie, dzielenie i nawożenie roślin. Dzięki temu Twoje byliny na obrzeżach rabat pozostaną w idealnej kondycji.

Przycinanie

Byliny potrzebują światła i przestrzeni, aby się rozwijać i rozrastać. Dlatego przycinanie jest tak istotne. Na początku marca (lub gdy minie już ryzyko przymrozków) zacznij od obcinania obumarłych części roślin zimozielonych, używając do tego nożyc ogrodowych lub sekatora. Paprocie i trawy ozdobne przytnij do wysokości mniej więcej 10 centymetrów nad ziemią. Z kolei lawendę (Lavandula) należy przyciąć tuż ponad starymi (gołymi), zdrewniałymi częściami gałązek pod koniec marca lub na początku kwietnia. W przypadku tej rośliny pędy wyrastają na przyrostach z poprzedniego roku.

Dzielenie i przesadzanie bylin

Marzec i kwiecień to najlepsze miesiące na zajęcie się roślinami, które za bardzo się rozrosły i zajmują zbyt dużo miejsca. Aby sobie z nimi poradzić, najpierw je wykop, a następnie rozdziel na części ręcznie lub za pomocą noża, nożyc bądź szpadla. Tę czynność nazywa się po prostu dzieleniem roślin. Po jej wykonaniu poszczególne części rośliny należy posadzić w dowolnie wybranych miejscach. Obumarłą centralną część rośliny można wyrzucić na kompost lub zutylizować jako bioodpady. Pamiętaj, by byliny zakwitające wczesną wiosną, jak na przykład miodunka plamista (Pulmonaria), dzielić nie wcześniej, niż po zakwitnięciu, gdyż wcześniejsze przesadzanie może je za bardzo osłabić.

Nawożenie

Ostatnią istotną czynnością, jaką wykonujemy na wiosnę, jest nawożenie gleby. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów nawozów organicznych. Zawarte w nich minerały sprawią, że byliny będą dobrze i zdrowo rosły. Dzięki przycinaniu, dzieleniu i nawożeniu bylin na obrzeżach rabat Twój ogród będzie cieszył oko każdego roku. Jeśli to możliwe, stare łodygi i liście pozostaw na miejscu, aby mogły ulec rozkładowi i wzbogacić glebę o cenne składniki. Nawozy najlepiej stosować wtedy, gdy prognozowane jest wystąpienie opadów. Można też podlać rabaty tuż po nawożeniu.

Wiosenna pielęgnacja bylin Wiosenna pielęgnacja bylin Wiosenna pielęgnacja bylin

Przeczytaj więcej:
Przycinanie roślin wieloletnich: kiedy, jak i w jakim celu?
Lawenda: więcej życia w Twoim ogrodzie

Scroll to Top