Podstawowe zasady tworzenia zielonych ścian z wykorzystaniem bylin

Liczne zalety sprawiają, że zielone ściany tworzone z wykorzystaniem bylin cieszą się ogromną popularnością. Aby odnieść w tej dziedzinie sukces, należy jednak przestrzegać określonych zasad. Byliny będą wówczas kwitnąć bez żadnych problemów przez co najmniej kilka lat. Jak by nie było, ich inna nazwa to rośliny wieloletnie.

Nie tylko aspekty wizualne

Udowodniono, że chłodząc budynki, poprawiając jakość powietrza, redukując hałas uliczny i zwiększając bioróżnorodność, zielone ściany maja swój wkład w zdrowe środowisko życia. Co więcej, posiadają również działanie izolujące. Wszystkie te korzyści można osiągnąć dzięki bylinom, pod warunkiem, że nie będziemy się skupiać wyłącznie na krótkotrwałych efektach wizualnych. W swoim nowym, sztucznym środowisku rośliny muszą być w stanie wytrzymać silne wiatry oraz ekstremalnie wysokie i niskie temperatury.

Odpowiednie podłoże

Zielone ściany tworzy się z paneli elewacyjnych z podłożem uprawowym oraz systemem nawadniania i nawożenia. Najważniejszym czynnikiem gwarantującym sukces jest wystarczająca ilość odpowiedniego podłoża. Rośliny mogą przetrwać nawet kilka lat, pod warunkiem, że zainwestuje się w system o pojemności od 5 do 10 litrów podłoża uprawowego na roślinę. W przypadku systemów o niewystarczającej ilości podłoża rośliny będą musiały zostać wymienione już po roku. Na rynku dostępne jest podłoże opracowane specjalnie z myślą o zielonych ścianach.

Właściwy asortyment

Kolejnym ważnym czynnikiem jest dobór roślin. Muszą to być wytrzymałe odmiany odporne na okresy suszy. Co więcej, powinny być zdrowe. Dodatkową zaletą jest atrakcyjny wygląd w okresie zimowym. Jeżeli celem posadzenia roślin na ścianie jest głównie chłodzenie, należy wybrać rośliny o dużej powierzchni parowania liści. Rośliny należy także dobrać pod względem liczby godzin ze światłem słonecznym. Przestrzeganie odpowiednich zasad da nam efekt w postaci zdrowej, zielonej i kwitnącej ściany przez długie lata.

Odpowiednie odmiany

  • Przywrotnik miękki (Alchemilla mollis)
  • Turzyca (Carex)
  • Bodziszek (Geranium)
  • Liliowiec (Hemerocallis)
  • Kocimiętka (Nepeta)
  • Barwinek pospolity (Vinca minor)

Podstawowe zasady tworzenia zielonych ścian z wykorzystaniem bylin Podstawowe zasady tworzenia zielonych ścian z wykorzystaniem bylin

Przeczytaj więcej:
Byliny na żywych dachach
Rośliny wieloletnie mają swoje sposoby na radzenie sobie z skrajnymi temperaturami

Powiązane posty

IV001218_edit

Byliny, czyli sposób na piękny ogród jesienią i zimą

Dzięki kolorowym kwiatom, liściom w interesujących kształtach i zachwycającym zimowym sylwetkom, byliny są doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu. Wystarczy kilka dobrych wyborów, aby zapewnić, że …

Lees meer
IV015850_edit

Byliny, którym nie są straszne susze

Od lat wszyscy odczuwamy na własnej skórze efekty letnich susz, które występują coraz częściej i trwają coraz dłużej. Podlewanie ogrodu staje się niemal nieuniknione, jeśli …

Lees meer
IV223954 aangepast

Ogród fasadowy – zielony, zabawny i odporny na klimat

Jeśli Twojej ulicy przydałaby się dodatkowa dawka zieleni, stwórz ogród fasadowy z bylin: od zielonych roślin liściastych po bujnie kwitnące malwy, pelargonie i lawendę. Czy …

Lees meer
IV223534

Pomóż dzikim pszczołom, sadząc byliny wokół domków dla owadów

Wielu gatunkom dzikich pszczół grozi obecnie wyginięcie. Na szczęście możesz im pomóc, budując dla nich schronienia i sadząc odpowiednie rośliny. Jednym z najprostszych sposobów jest …

Lees meer
IV224079

Niewymagający ogród pełen bylin

Jeśli marzy Ci się zielony ogród, ale masz mało wolnego czasu, postaw na byliny! Wybierając odpowiednie rośliny i sadząc je z odrobiną troski, nie musisz …

Lees meer
IV221896

Ogródki warzywne dla początkujących – zacznij od ziół

Jeśli chcesz założyć swój pierwszy ogródek warzywny, ale nie wiesz od czego zacząć, warto postawić na coś prostego, łatwego i przyjemnego – co powiesz na …

Lees meer

RODZAJE BYLINZNAJDŹ SWOJĄ BYLINĘ

Scroll to Top