Agapant: ciesz się latem

Od śnieżnej bieli po iskrzący błękit: kwiaty agapantu (Agapanthus) sprawią, że w mgnieniu oka znajdziesz się na pełnym słońca urlopie. Ciesz się latem dzięki promiennym kwiatom tych roślin kwitnącym w doniczkach na Twoim tarasie lub na rabacie.

Fascynujące kwiaty

Dzięki wyjątkowo długim łodygom, zachwycającym zielonym liściom i fascynującym kwiatom składającym się z wielu pojedynczych minikwiatków agapant to naprawdę wyjątkowa bylina, która obradza kwiatami przez całe lato. Zakres barw idealnie pasuje do lata: od czystej bieli po absolutnie każdy odcień niebieskiego – od błękitu po granat. Mieniące się odcieniami cyjanu kwiaty przywodzą na myśl Morze Śródziemne.

Od podjazdu po ogród – zawsze naturalny wygląd

Agapanty rozkwitają w donicach i pojemnikach na tarasie, wzdłuż sadzawek lub podjazdów (co jest ich typowym zastosowaniem). Mniej znanym zastosowaniem agapantów są rabaty. Rośliny te nadają się do tego idealnie! Polecamy połączenie agapantów i traw ozdobnych, tak aby stworzyły formalną, współczesną rabatę. Olśniewające! Jeżeli wolisz ogród o bardziej naturalnym wyglądzie, polecamy zestawienie agapantów z roślinami o białych, niebieskich i żółtych kwiatach w oparciu o bardzo swobodny plan zasadzeń.

Agapanty: jak przetrwać zimę?

Posadzone w rabatach agapanty są w stanie przetrwać zimę. Odmianami o największej tolerancji na mróz są te zrzucające liście na zimę. Dla pewności przykryj glebę grubą warstwą ściółki, np. liśćmi lub słomą. Roślina przebije się ponownie na wiosnę. Uwaga: odmiany, które nie gubią liści na zimę, należy przesadzić do donic i umieścić na zimę w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej zera stopni Celsjusza.

Porady

  • Jeżeli posiadasz w ogrodzie wiele agapantów, wybierz kilka z nich na kwiaty cięte. Nadają się do tego celu wręcz idealnie. Możesz ich też użyć do ozdobienia stołu podczas imprezy w ogrodzie.
  • Aby cieszyć się jeszcze większą liczbą kwiatów, umieść agapanty w nasłonecznionym miejscu. Roślina ta pochodzi z południa Afryki, co sprawia, że ubóstwia słońce.

Agapant Agapant Agapant

Scroll to Top