Ciesz się jesienią w towarzystwie bylin

Wiele bylin rozkwita tuż przed nadejściem zimy, dzięki czemu w tym ponurym okresie można cieszyć się zaskakującą liczbą kwiatów w pięknych kolorach, takich jak ochra, ciepła czerwień czy głęboki fiolet. Doskonale łączą się one z białymi jesiennymi kwiatami, między innymi pluskwicą prostą (Actaea simplex), która po zmroku wydaje się świecić w ciemności.

Byliny zielne i późno kwitnące

Dzięki odpowiednio dobranej mieszance bylin można obserwować w przydomowym ogrodzie zmieniające się pory roku. Na jesiennej rabatce warto połączyć byliny zielne z tymi, które kwitną nieco później. Doskonale widać wówczas, jak lato powoli przechodzi w jesień. Byliny zielne to rośliny wieloletnie, które zaczynają kwitnąć latem i po prostu nie wiedzą, kiedy przestać. Niektóre z nich, między innymi gaura biała (Gaura lindheimeri), rdest (Persicaria) i werbena patagońska (Verbena bonariensis), mają kwiaty jeszcze w listopadzie. Późnym latem i jesienią wspaniale uzupełniają je takie kwitnące rośliny jak astry, krwiściągi (Sanguisorba) i zawilce japońskie „Honorine Jobert”.

Trawy ozdobne i rośliny liściaste

Trawy ozdobne są niezbędnym elementem jesiennych rabatek. Wiele z nich najlepiej prezentuje się późnym latem i jesienią, kiedy mają bujne pióropusze, niezależnie od tego, czy ich liście zmieniają kolor, czy nie. Rozplenica (Pennisetum), miskant (Miscanthus) i trzęślica (Molinia) to prawdziwe jesienne piękności. Warto także pamiętać o roślinach liściastych w zachwycających kolorach, na przykład o żurawce (Heuchera).

Wskazówki i pomysły

  • Jesień to idealna pora na sadzenie, ponieważ gleba jest wciąż ciepła, a opady deszczu występują częściej niż wiosną. Dzięki temu roślinom będzie łatwiej się ukorzenić.
  • Posadź byliny kwitnące jesienią w doniczkach, aby wprowadzić więcej koloru na swój taras lub balkon. Dobrze sprawdzi się także połączenie z trawami ozdobnymi.
  • Pod koniec jesieni nie przycinaj bylin, aby cieszyć oczy ich zimową sylwetką. Przycinanie można wykonać (wczesną) wiosną, tuż przed pojawieniem się pierwszych zielonych pędów.

Ciesz się jesienią w towarzystwie bylin Ciesz się jesienią w towarzystwie bylin Ciesz się jesienią w towarzystwie bylin

Przeczytaj więcej:
Czy rośliny wieloletnie można sadzić jesienią? Oczywiście!

Scroll to Top