Ogródki warzywne dla początkujących – zacznij od ziół

Jeśli chcesz założyć swój pierwszy ogródek warzywny, ale nie wiesz od czego zacząć, warto postawić na coś prostego, łatwego i przyjemnego – co powiesz na zioła w ogrodzie lub na balkonie? Uprawa ziół jest niezwykle prosta, a dzięki własnemu ogrodowi nigdy nie zabraknie ci ich w kuchni!

Które rośliny ziołowe wybrać?

Zacznij od ziół, których używasz w kuchni niemal każdego dnia – tymianku (Thymus), rozmarynu (Rosmarinus) i szczypiorku (Allium schoenoprasum). Każda z tych roślin jest łatwa w utrzymaniu i z pewnością wynagrodzi ci wysiłek włożony w jej uprawę. Kiedy już nabierzesz wprawy, możesz rozszerzyć swoją hodowlę o nieco mniej popularne zioła, takie jak estragon (Artemisia dracunculus), szałwię (Salvia) czy koper włoski (Foeniculum vulgare). Nie zapomnij o ziołach, które możesz dodać do herbaty – mięcie (Mentha) oraz kłosowcu fenkułowym (Agastache).

Od rabatki do ogrodu ziołowego

Zioła są łatwe w uprawie i zdecydowanie cieszą oko, zwłaszcza jeśli zasadzisz je między innymi roślinami. Warto wybrać dla nich dobrze nasłonecznione miejsca. Jeśli chcesz, możesz zasadzić je w skupisku w ramach jednej rabatki lub założyć osobny ogródek tylko dla nich. Zioła doskonale radzą sobie także w doniczkach i pojemnikach, a jeśli ustawisz je w pobliżu drzwi kuchennych, zawsze będą pod ręką. Jeśli szukasz inspiracji, zapraszamy na stronę www.perennialpower.nl.

Ogród o powierzchni metra kwadratowego

Kiedy już zdobędziesz pierwsze szlify, uprawiając zioła, założenie ogrodu warzywnego nie będzie już tak dużym wyzwaniem. Możesz zacząć od małego ogrodu o powierzchni metra kwadratowego, w którym zasadzisz mieszankę ziół, warzyw i jadalnych kwiatów. Wszystko zależy od ciebie – jeśli pokochasz zioła, możesz zostać wyłącznie przy nich!

Wskazówki i pomysły

  • Bujne rośliny ziołowe sprawią, że w twoim ogrodzie zapanuje naturalna atmosfera. Zbierając oszczędnie zioła, doczekasz się pięknych kwiatów, które przyciągną mnóstwo motyli i pszczół.
  • Rozmaryn, szałwię i tymianek możesz zbierać przez cały rok – uważaj tylko, by nie zostawić gołej łodygi.
  • Lawenda nadaje się doskonale do suszenia, dzięki czemu możesz cieszyć się jej kojącym zapachem także w zimie.

Scroll to Top