Rośliny ozdobne: im więcej, tym weselej

Jeżeli uwielbiasz rośliny ozdobne, pokochasz również rośliny wieloletnie. Połączenie wielu różnych rodzajów bylin, od kwiatów po rośliny z listowiem, pomoże Ci stworzyć ogród, który będzie zachwycał przez cały rok. Ponadto płynie z tego dodatkowa korzyść – Twój ogród przyciągnie motyle i ptaki.

Pomieszaj i dopasuj

Rośliny wieloletnie sprawiają, że ogród wygląda bajkowo nawet przez długie zimowe miesiące. Każdej wiosny budzi się do życia, ukazując świeże, zielone kiełki, przebijające się nad powierzchnię gleby, a niedługo po nich pojawiają się pierwsze kwiaty. Jeśli wybierzesz byliny, które kwitną jedne po drugich, będziesz się cieszyć kwietnym dywanem aż do późnej jesieni. Z kolei zimą Twój ogród zyska na atrakcyjności dzięki zimozielonym bylinom i roślinom liściastym. Wyobraź sobie ten widok: rośliny pokryte delikatną warstwą szronu i bijąca od nich niezwykła atmosfera spokoju.

Ptaki i motyle

Kwitnące byliny nie tylko są piękne. Przyczyniają się także do zwiększenia różnorodności biologicznej, wabiąc pszczoły, motyle i inne pożyteczne owady. Jeżówka purpurowa (Echinacea) i sadziec plamisty (Eupatorium maculatum) to tylko niektóre przykłady roślin przyciągających chmary motyli. Z kolei dzwonki (Campanula) i przegorzan (Echinops) to prawdziwy magnes na pszczoły. W późniejszej części sezonu wiele kwitnących roślin ozdobnych wytwarza nasiona znajdujące się w niezwykle fascynujących torebkach nasiennych, do których zlatują się całe stada ptaków, aby się pożywić.

Rośliny ozdobne w naturalnym stylu

Kwitnące rośliny ozdobne tak bardzo przykuwają uwagę, że łatwo zapomnieć o pięknych roślinach z listowiem. Są to rośliny, które tworzą ciekawe kompozycje za sprawą swoich kolorów, kształtów i wzorów liści. Na przykład żurawka (Heuchera) oraz funkia (Hosta) są dostępne w przeróżnych barwach, od jasnozielonej po rudawobrązową. Dzięki tej różnorodności nadasz swojemu ogrodowi urokliwy, naturalny charakter. W tym celu wystarczy połączenie różnych roślin liściastych, ale możesz też pomieszać je z roślinami kwitnącymi.

Porady

  • Wiele bylin jadalnych, takich ja kwitnące zioła, ma również charakter ozdobny. Doskonałym tego przykładem są karczochy.
  • Byliny stanowią naprawdę dobrą inwestycję – sadzi się je raz, a dają radość przez wiele lat!

Rośliny ozdobne: im więcej, tym weselej Rośliny ozdobne: im więcej, tym weselej Rośliny ozdobne: im więcej, tym weselej

Przeczytaj więcej:
Czym są byliny
Rośliny miododajne

Scroll to Top