Rośliny wieloletnie sprawiają, że uprawianie ogródka warzywnego jest łatwe i przyjemne

Każdy może uprawiać ogródek warzywny. Rośliny wieloletnie to doskonały sposób, aby założyć go szybko i bez nadmiernego wysiłku. Dzięki nim przygotowanie ogródka sprawi Ci mnóstwo radości, a plony będziesz zbierać przez wiele następnych lat.

Bez stresu

Wielką zaletą roślin wieloletnich jest to, że odradzają się rok po roku. Wystarczy je posadzić, żeby cieszyć się nimi przez lata. Innymi słowy: bezstresowa uprawa warzyw! Dobrymi przykładami takich roślin są truskawki (Fragaria), karczochy (Cynara scolymus) i rabarbar (Rheum rhabarbarum). Wiele ziół, na przykład szczypiorek (Allium schoenoprasum), kalaminta mniejsza (Calamintha nepeta), rozmaryn (Rosmarinus) czy tymianek (Thymus), to także rośliny wieloletnie.

Zrywanie i przycinanie

Jeśli kochasz kwiaty, ogród warzywny jest dla nich idealnym miejscem. Obowiązkowo należy posadzić wieloletnie zioła, ponieważ większość z nich ma piękne jadalne kwiaty. A może zdecydujesz się na rośliny, których kwiaty można zrywać, na przykład ślaz piżmowy (Malva moschata), szałwię drobnolistną (Salvia microphylla) czy kłosowiec (Agastache)? Kwiaty te przyciągają pszczoły, motyle i inne owady, dzięki czemu sprzyjają różnorodności biologicznej.

Ogród o powierzchni metra kwadratowego

Warzywa można uprawiać w dowolnym miejscu – również w małym ogrodzie, a nawet na balkonie lub na dachu. Dobrym rozwiązaniem jest ogródek warzywny o powierzchni metra kwadratowego, ponieważ jest wtedy dobrze zorganizowany i można łatwo go pielęgnować. Warzywa można również uprawiać w drewnianych skrzyniach lub w wielu doniczkach i pojemnikach. Trzeba się tylko upewnić, że nadmiar wody deszczowej może odpływać przez małe otwory w dnie.

Sezonowe zbiory

Każda roślina wieloletnia, którą uprawiasz w swoim ogródku, z pewnością znajdzie zastosowanie w kuchni. Zupa nabierze cudownego smaku, gdy dodasz do niej lubczyk ogrodowy (Levisticum), a wiele dań rybnych po prostu nie może obyć się bez koperku (Foeniculum). Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to doskonały dodatek do sałatek. Jesteś fanem herbaty miętowej? Jeśli posadzisz miętę (Mentha) w swoim ogródku, zawsze będziesz mieć pod ręką świeże listki.

Porady

Aby uzyskać oszałamiający efekt, posadź pośród roślin ozdobnych na swojej rabacie przyciągające wzrok rośliny jadalne, na przykład karczochy.

Rośliny wieloletnie sprawiają, że uprawianie ogródka warzywnego jest łatwe i przyjemne Rośliny wieloletnie sprawiają, że uprawianie ogródka warzywnego jest łatwe i przyjemne Rośliny wieloletnie sprawiają, że uprawianie ogródka warzywnego jest łatwe i przyjemne

Przeczytaj więcej:
Rośliny jadalne
Masz mało miejsca na zewnątrz? Załóż wertykalny ogród

Przewiń do góry