W kolejnych miastach i miasteczkach byliny zaczynają zajmować poczesne miejsce w przestrzeni publicznej. Wpływają one bowiem pozytywnie na całe środowisko i podnoszą jego jakość. Bogactwo kolorów i odmian sprawia, że byliny przyczyniają się do bioróżnorodności i zachęcają lokalnych mieszkańców do spacerów.
Uniwersalny charakter
Byliny mogą tworzyć kolorowy i atrakcyjny krajobraz przez wiele lat. Jeśli nasadzenia zostaną odpowiednio zaprojektowane, mogą być stosowane na przykład wokół drzew, na podwyższonych rabatach, na poboczach dróg oraz w parkach. Coraz częściej można je również spotkać na rondach. Wybierając właściwe odmiany, na przykład liliowiec (Hemerocallis) czy rdest (Persicaria), mamy pewność, że nie przeszkodzi im nawet susza czy cień. Ładne, zadbane nasadzenia zachęcają do spacerów i jazdy na rowerze.
Przez cały rok
Wiele gmin dostosowuje swoją politykę koszenia, aby wspierać różnorodność biologiczną. Dzięki temu wiosną i wczesnym latem pobocza oraz trawniki wypełniają się kwiatami. Byliny zapewniają przyjemny kontrast, a dzięki połączeniu różnych roślin nasadzenia pozostają atrakcyjne przez cały rok. (Częściowo) wiecznie zielone rośliny, takie jak kosmatka (Luzula), zdobią przestrzenie publiczne nawet w miesiącach zimowych. To samo dotyczy pięknej zimowej sylwetki traw ozdobnych czy okółków, na przykład żeleźniaków (Phlomis).
Wartość dodana
Dzięki zwiększonej bioróżnorodności urozmaicone nasadzenia z wykorzystaniem bylin przyciągają nie tylko ludzi, ale także zwierzęta i owady. Kwiaty bylin stanowią wartość dodaną dla pszczół i motyli szczególnie późnym latem, kiedy wiele krzewów przestaje kwitnąć. Przykładem bylin, które idealnie sprawdzają się na publicznych terenach zielonych, jest kalimeris (Kalimeris), który przyciąga zarówno motyle, jak i (dzikie) pszczoły.
Przeczytaj więcej:
Byliny w zielonej przestrzeni publicznej
Byliny na zywych dachach
Rosliny wieloletnie zasluguja na miejsce w planach przestrzennych