Nawożenie bylin

Podobnie jak ludzie, byliny także potrzebują składników odżywczych, aby rosnąć i w pełni się rozwijać. Można im je zapewnić za pomocą nawożenia. Ale jak i kiedy najlepiej to robić?

Podstawowe wymagania

Byliny potrzebują przede wszystkim światła, ciepła, wody i odżywiania. Część składników odżywczych jest już obecna w glebie w postaci minerałów, ale pozostałe można dostarczać roślinom tylko za pomocą nawożenia. Rośliny należy nawozić dwa razy w roku: wiosną i późnym latem.

Dodatkowy zastrzyk energii

Najważniejsze jest nawożenie wiosną. W marcu zapewni ono bylinom dodatkowy impuls do wzrostu. Nawożenie późnym latem (na przełomie lipca i sierpnia) jest konieczne dla ich wzmocnienia przed wejściem w okres zimowy.

Doskonała kondycja

Zapytaj w swoim centrum ogrodniczym lub sklepie z narzędziami o nawozy organiczne. W porównaniu z nawozami chemicznymi mają one kilka zalet. Pozwalają one roślinom rosnąć bardziej stopniowo i poprawiają stan gleby. W przypadku bylin odpowiednie są nawozy do roślin ogrodowych i ozdobnych oraz nawozy na rabatki. Sprawdź odpowiednią dawkę na opakowaniu. Zbyt duża ilość nawozu osłabia rośliny. Rozsyp nawóz na ziemi w pobliżu roślin. Pozwoli on im optymalnie rosnąć i kwitnąć, a gleba pozostanie zdrowa i żyzna. W ten sposób możesz utrzymać swoje byliny w doskonałej kondycji i cieszyć się nimi rok po roku.

Porady

  • Nie nawoź roślin, gdy liście są mokre. Jeśli nawóz się do nich przyklei, istnieje ryzyko ich poparzenia.
  • Rozłóż na ziemi także cienką warstwę kompostu.
  • Na podstawie wyglądu liści można stwierdzić, czy byliny otrzymują wystarczającą ilość składników odżywczych. Na przykład mniejsze i jaśniejsze liście wskazują na niedobór azotu, a żółte wybarwienia między nerwami oznaczają brak magnezu.

Nawożenie bylin Nawożenie bylin

Przeczytaj więcej:
Przycinanie roślin wieloletnich: kiedy, jak i w jakim celu?
Byliny to nieodłączny element bioróżnorodności

Scroll to Top