Byliny to nieodłączny element bioróżnorodności: zapraszają do siebie motyle, pszczoły i ptaki z otwartymi ramionami!

Jeśli marzy Ci się ogród pełen owadów, wykorzystaj kwitnące rośliny wieloletnie, aby stworzyć tętniącą życiem zieloną oazę. Zwiększysz w ten sposób także różnorodność biologiczną. Naprawdę warto!

Pomieszaj i dopasuj

Im większa różnorodność roślin, tym więcej życia w ogrodzie. Byliny sprawdzają się doskonale w tym przypadku ze względu na różnorodne rodzaje, kolory, kształty, wysokości i okresy kwitnienia. Jeśli masz w swoim ogrodzie kwiaty od wczesnej wiosny do późnej jesieni, zapewniasz motylom, pszczołom i innym owadom mnóstwo nektaru. Co więcej, ptaki będą zachwycone, mogąc jeść nasiona kwitnących roślin. Oznacza to jeszcze więcej życia w Twoim ogrodzie!

10 wspaniałych źródeł nektaru

Wiele kwitnących roślin jest doskonałym źródłem nektaru. Oto dziesięć najlepszych z nich:

 1. krwawnik (Achillea)
 2. rdest (Persicaria)
 3. rozchodnik (Sedum)
 4. aster (Aster)
 5. kocimiętka (Nepeta)
 6. sadziec (Eupatorium)
 7. dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
 8. lawenda (Lavandula)
 9. szałwia (Salvia)
 10. jeżówka purpurowa (Echinacea)

Mało wysiłku, dużo radości

Byliny są łatwe w uprawie: kwitną co roku i nie wymagają zbyt dużo pielęgnacji. Jeśli nie chcesz spędzać zbyt dużo czasu na zajmowaniu się ogrodem, szybko rosnące byliny i rośliny okrywowe są idealnym wyborem. Szybko pokrywają ziemię, nie dając chwastom żadnych szans. Jeśli zadbasz o dużą różnorodność roślin, Twój ogród będzie bardziej odporny na szkodniki i choroby.

Porady

 • Zimą zostaw byliny w spokoju, a wiosną je przytnij. Dzięki temu owady mogą hibernować między liśćmi i łodygami, a Twój ogród wygląda ciekawiej. Wyjątkowo pięknie prezentują się pokryte warstwą szronu trawy ozdobne i baldaszkowate.
 • Masz mało miejsca? Usuń kilka płytek i wykorzystaj byliny, aby stworzyć ogród fasadowy. Nawet niewielka ilość roślin przyczyni się do większej bioróżnorodności i dodatkowo upiększy Twoją okolicę!

Byliny to nieodłączny element bioróżnorodności: zapraszają do siebie motyle, pszczoły i ptaki z otwartymi ramionami! Byliny to nieodłączny element bioróżnorodności: zapraszają do siebie motyle, pszczoły i ptaki z otwartymi ramionami! Byliny to nieodłączny element bioróżnorodności: zapraszają do siebie motyle, pszczoły i ptaki z otwartymi ramionami!

Przeczytaj więcej:
Posadź byliny i zmień swój ogród w raj dla pszczół
Nowy trend w ogrodnictwie: byliny zielne
Rośliny cieniolubne: wspaniałe rozwiązanie, aby dodać zieleni i zapobiegać podtopieniom po intensywnym deszczu

Scroll to Top