Jeśli marzy Ci się ogród pełen owadów, wykorzystaj kwitnące rośliny wieloletnie, aby stworzyć tętniącą życiem zieloną oazę. Zwiększysz w ten sposób także różnorodność biologiczną. Naprawdę warto!
Pomieszaj i dopasuj
Im większa różnorodność roślin, tym więcej życia w ogrodzie. Byliny sprawdzają się doskonale w tym przypadku ze względu na różnorodne rodzaje, kolory, kształty, wysokości i okresy kwitnienia. Jeśli masz w swoim ogrodzie kwiaty od wczesnej wiosny do późnej jesieni, zapewniasz motylom, pszczołom i innym owadom mnóstwo nektaru. Co więcej, ptaki będą zachwycone, mogąc jeść nasiona kwitnących roślin. Oznacza to jeszcze więcej życia w Twoim ogrodzie!
10 wspaniałych źródeł nektaru
Wiele kwitnących roślin jest doskonałym źródłem nektaru. Oto dziesięć najlepszych z nich:
- krwawnik (Achillea)
- rdest (Persicaria)
- rozchodnik (Sedum)
- aster (Aster)
- kocimiętka (Nepeta)
- sadziec (Eupatorium)
- dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
- lawenda (Lavandula)
- szałwia (Salvia)
- jeżówka purpurowa (Echinacea)
Mało wysiłku, dużo radości
Byliny są łatwe w uprawie: kwitną co roku i nie wymagają zbyt dużo pielęgnacji. Jeśli nie chcesz spędzać zbyt dużo czasu na zajmowaniu się ogrodem, szybko rosnące byliny i rośliny okrywowe są idealnym wyborem. Szybko pokrywają ziemię, nie dając chwastom żadnych szans. Jeśli zadbasz o dużą różnorodność roślin, Twój ogród będzie bardziej odporny na szkodniki i choroby.
Porady
- Zimą zostaw byliny w spokoju, a wiosną je przytnij. Dzięki temu owady mogą hibernować między liśćmi i łodygami, a Twój ogród wygląda ciekawiej. Wyjątkowo pięknie prezentują się pokryte warstwą szronu trawy ozdobne i baldaszkowate.
- Masz mało miejsca? Usuń kilka płytek i wykorzystaj byliny, aby stworzyć ogród fasadowy. Nawet niewielka ilość roślin przyczyni się do większej bioróżnorodności i dodatkowo upiększy Twoją okolicę!
Przeczytaj więcej:
Posadź byliny i zmień swój ogród w raj dla pszczół
Nowy trend w ogrodnictwie: byliny zielne
Rośliny cieniolubne: wspaniałe rozwiązanie, aby dodać zieleni i zapobiegać podtopieniom po intensywnym deszczu